ÖZBEKİSTAN DOĞALGAZIN FİYATINI BELİRLİYOR PDF Yazdır e-Posta

Özbekistan 2009 yılında ihraç edeceği doğal gaz fiyatı konusunda ilgili ülkelerle görüşmelere başladı

Özbekistan;ın, 2008 yılında bin metreküpünü 145 dolardan sattığı doğal gazı, 2009 yılında 300 dolara çıkaracağını açıklamasının ardından Uztransgaz ile görüşmek üzere Taşkent;e gelen Tacikistan;ın Tacikgaz Genel Müdürü Fahrettin Muhsiddinov, yetkililerle, 2009 yılında 550 milyon metreküp Özbek doğal gazı satın alma konusunda görüşmelerde bulundu.

Muhsiddinov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Özbek yetkililerle yaptığı görüşmelerde, ''dünya piyasasında enerji ürünleri fiyatlarının giderek düştüğünü ve bu fiyatın 2009 yılının ikinci yarısında da düşebileceğini'' dile getirdiklerini ifade etti.

Muhsiddinov, bu çerçevede Özbek tarafını, daha önce 300 dolar olarak açıkladıkları doğal gaz fiyatında indirim yapmaları konusunda ikna etmeye çalıştıklarını ve bu konuda umutlu olduklarını ifade ederek, şu anda Özbek tarafının, 2009 yılında satacağı doğal gaz fiyatını henüz net olarak belirlemediğini kaydetti.

Devamını oku...
 
MOSSAD'DAN İRAN'A NÜKLEER KOMPLO PDF Yazdır e-Posta

İRAN’IN tartışmalı nükleer programını engellemeye çalışan İsrail istihbarat teşkilatı Mossad’ın kukla şirketler aracılığıyla içinde izleme cihazları bulunan malzemeleri İran’a sattığı ortaya çıktı.

İran’ın nükleer silah geliştirmesine engel olmak için seferber olan Mossad’ın, bu amaçla paravan şirketler kurup İran’a kusurlu materyaller sattığı ortaya çıktı. İsrail’in etkili gazetelerinden Haaretz, Mossad’ın yeni başkanı Meir Dagan’ın bütün önceliğini İran’ın nükleer çalışmalarının engellenmesine verdiğini ve Mossad bütçesinden kayda değer bir miktarın bu çalışmalara tahsis edildiğini belirterek, yeni dönemde Mossad’ın diğer ülkelerin istihbarat kurumlarıyla yaptığı işbirliğinin de büyük ölçüde arttığını belirtti.

Devamını oku...
 
ENERJİDE STRATEJİK PROJELER BAŞLIYOR PDF Yazdır e-Posta

Enerjide çeşitlilik için nükleer santral, rüzgar ve güneş enerjisi dahil farklı alanlara yönelen hükümet doğalgaz ve petrol konusunda da stratejik bir yol izliyor. Yeni Petrol Kanunu hazırlanıyor. Türkiye-Yunanistan Doğal Gaz Boru Hattı’nın ikinci aşaması da, Adriyatik Denizi’nden geçerek İtalya’ya uzatılacak

2020 yılına kadar 120 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç duyulan enerji sektöründe gözler stratejik projelere odaklandı. Enerjide çeşitlilik için nükleer santral, rüzgar ve güneş enerjisi dahil farklı alanlara yönelen hükümet, doğalgaz ve petrol konusunda da stratejik bir yol izliyor.

Devamını oku...
 
TPAO, BOTAŞ VE SHELL İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI PDF Yazdır e-Posta

Güler: “Irak'ta 8 büyük petrol sahasının arama ve işletme ihalelerine davet edilen TPAO ile birçok yabancı firma ortak çalışma yapmak istiyor”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı konferans salonunda yapılan imza törene katılan Bakan Güler, Türkiye'nin son dönemde enerji konusunda atak üstüne atak yaptığını belirterek, İran ile doğal gaz alanında işbirliğini geliştirmeye yönelik mutabakat zaptının ardından, dün ExxonMobil şirketiyle Karadeniz'de doğal gaz ve petrol aramalarına yönelik işbirliği anlaşması yapıldığını, bugün de Shell ile birlikte Irak'ta doğal gaz arama faaliyetlerine yönelik bir anlaşma yapıldığını söyledi.

Devamını oku...
 
CEYHAN - KIZILDENİZ BORU HATTI PLANI PDF Yazdır e-Posta

Başbakan Erdoğan’ın, Hindistan temasları sırasında, enerji alanında projeler gündeme geldi. Türkiye-İsrail-Hindistan arasında, Ceyhan-Kızıldeniz petrol boru hattı kurulması planlanıyor. 3 ülkenin temsilcilerinin 1 ay içinde biraraya gelmesi bekleniyor.

Proje hayata geçerse, Ceyhan üzerinden, Hazar, Kerkük ve Kazak petrolleri Hindistan’a taşınacak. Hat, Hindistan’a taşıma konusunda avantajlar sağlayacak.

Devamını oku...
 
KORSANLIK BAHANE AFRİKA PETROLÜ ŞAHANE PDF Yazdır e-Posta

ABD’nin, Afrika’da yükselen Rus ve Çin etkisine karşı kurduğu Afrika ordusu AFRICOM’dan sonra artan korsan eylemlerini, kıtanın tamamına el koyma amacıyla kullanacağı belirtildi.

ABD, şu anda günlük petrol tüketiminin yüzde 15’ini Afrika’dan karşılıyor ve bu kıtadaki Nijerya, Amerikan petrol ithalatı listesinde beşinci, Angola ise altıncı sırada bulunuyor. ABD yönetimini, kıtaya dönük çok özel bir askeri komutanlık kurmaya iten ana nedenin ise, Çin Halk Cumhuriyeti’nin, petrol ihtiyacının önemli bir bölümünü Afrika’dan karşılaması olduğu da vurgulanıyor. Çin Halk Cumhuriyeti, Nijerya, Angola ve Sudan’dan petrol alımını giderek artırıyor. Pekin, Nijerya ve Angola’ya son bir yıl içinde 2 milyar dolar, Sudan’a ise tam 10 milyar dolarlık yatırım yaptı.

Devamını oku...
 
ELEKTRİK TÜKETİME GÖRE SANAYİ DURDU PDF Yazdır e-Posta

Kasımın ilk yarısında elektrik tüketimi geçen yıla göre yüzde 6.5 geriledi. Elektrik tüketimindeki azalma, düşüş trendine giren sanayi üretiminin kasım ayında daha da yüksek oranda gerileyebileceği anlamına geliyor

Sanayide işlerin nasıl gittiğinin adeta barometresi olan elektrik tüketiminde düşüş haberleri gelmeye devam ediyor. Ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2 oranında azalan elektrik tüketimi, 1-17 kasım tarihleri arasında ise geçen yıla göre yüzde 6.5 oranında gerileme kaydetti.

Elektrik tüketimindeki azalma, düşüş trendine giren sanayi üretiminin kasımda daha da yüksek oranlı gerileyebileceği anlamına geliyor. Türkiye’de 2003-2007 yılları arasında elektrik tüketimi bir önceki yıla oranla yıllık ortalama yüzde 7.4 oranında artış gösterdi. Elektrik tüketimi söz konusu tarihler itibarıyla her yıl bir önceki yıldan daha yüksek oranda arttı ve 2007 yılında artış yüzde 8.9 oranında gerçekleşti.

Devamını oku...
 
TÜRKİYE İLE İRAN DOĞALGAZ İÇİN ANLAŞTI PDF Yazdır e-Posta

Türkiye ile İran arasında, doğalgaz alanında işbirliğini geliştirmeyi ve mevcut projeleri yaşama geçirmeyi öngören mutabakat zaptı imzalandı.

Türkiye ile İran arasında, doğalgaz alanında işbirliğini geliştirmeyi ve mevcut projeleri yaşama geçirmeyi öngören mutabakat zaptı, bugün Tahran'da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve İran Petrol Bakanı Gulam Hüseyin Nozeri tarafından imzalandı.

Hilmi Güler, imza töreninde yaptığı konuşmada, ''Mutabakat zaptıyla enerji alanındaki işbirliği ve çalışmalar bir adım daha ileriye taşınacak'' dedi.

Enerji güvenliğinin ülkelerin en önemli sorunlarından biri olduğunu belirten Güler, ''İşbirliğinin ikili, bölgesel ve dünya genelinde olumlu yansımaları olacağını düşünüyoruz'' diye konuştu.

Devamını oku...
 
MTA'DAN ALTINA HÜCUM ÇAĞRISI PDF Yazdır e-Posta

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), 600 tonluk altın madenini işletilebilir hale getirdi. Ancak MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer Türkiye’deki altın rezervinin yüzde 90’ının halen yer altında keşfedilmeyi beklediğini savundu.

Ntvmsnbc'nin haberine göre Üzer, “Altın işletmesi Bergama-İzmir civarında, Gümüşhane’de ve Erzincan civarında olacak. Şu anda kurulma aşaması devam ediyor. Bütün yer bilimciler 6 bin 500 ton civarında altınımız olduğuna inanıyor, MTA olarak biz de inanıyoruz. Vatandaşlar da arasın, kazma kürek arasınlar” dedi.

NERELERDE ALTIN ARANABİLİR?

Devamını oku...
 
İNGİLTERE'DE DENİZDEN ELEKTRİK ÜRETİLDİ PDF Yazdır e-Posta

İngiltere, dalgaların yardımıyla elektrik üretilmesini sağlayan yeni bir sistemi başarıyla hayata geçirdi.

Yeni buluş, temiz enerji üretme amacıyla deniz suyunun yüksek bir noktaya pompalanmasını ve daha sonra yokuş aşağı salıverilmesini içeriyor.

Su yüzeyine yerleştirilen ve deniz tabanına bağlı olan dubalar, dalgaların hareketi ile alçalıp yükseldikçe piston görevi görüyor.

Bu sayede oluşan enerji, deniz suyunu düzenli olarak deniz seviyesinden yüksek bir noktada bir yapay göle aktarıyor.

Devamını oku...
 
ŞEYTAN ÜÇGENİ: PDF Yazdır e-Posta

Terör ve Siyasi Çatışma, Finansal Kriz, Enerjide Karmaşa

Prof. Dr. M. Özcan ÜLTANIR

Ekim ayının getirdikleri, şiddetlenen terör ve doruk noktasına çıkan siyasi karmaşa, partiler arası savaş, “hamdolsun bize dokunmaz, teğet geçer” denilen finansal krizin merkezden delip geçmeye başlaması, vatandaşı isyan ettiren yolsuzluklar, sanayiciyi ve halkı ezen enerji fiyatları ile yeni yatırımlar için oluşan darboğaz, belirsizlik, enerji krizi ortamında karmaşa. Terör, finansal kriz ve enerji darboğazı üçlüsünün köşe noktalarını oluşturduğu şeytan üçgenine hapsedilmeyi Türkiye elbette hak etmiyordu, Türkiye’nin böyle bir yazgısı olmamalıydı. Ne yazık ki, 22 Temmuz 2007 seçimlerinin getirdiği siyasi tablo, Türkiye’yi bu üçgene kıstırdı. Bir yılı aşkın süredir, AKP sorunlara çözüm üretmede başarısız kalıyor.

Devamını oku...
 
<< Başlat < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
/bayrak2.gif

Anket

Elektriği nasıl kullanıyoruz?