"BÖYLE GİDERSE GÜNDE 30-40 KİŞİ ÖLÜR" PDF Yazdır e-Posta

Doğalgaz cihazı kullanan herkesin tehlike altında olduğunu söyleyen eski adıyla EGO’nun Genel Müdür Yardımcısı Ethem Uludağ, en önemli sorunun bacalar olduğunu belirtti. Uludağ yalnızca Ankara’da 100 bin kaçak bağlanmış kombi olduğunu da söyledi.

Türkiye’yi yasa boğan 7 üniversiteli gencin ölümü, Türkiye’de halen kullanılmakta olan kombi ve benzeri cihazlar ile doğalgaz tesisatlarını gündeme getirdi. Doğalgaz tesisatlarıyla ilgili dağıtıcı firmaların sorumluluğu tartışılırken, mevzuatın taşıdığı boşluklar her kurum tarafından farklı yorumlanıp, farklı açıklamalara konu oldu. Tartışmalar sürerken Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin doğalgaz dağıtım şirketi Başkent Doğalgaz’ın, eski adıyla EGO’nun sorumlu eski Genel Müdür Yardımcısı olan Ethem Uludağ, yaşanan büyük tehlikeye dikkat çekerek, Türkiye’de doğalgaz cihazları kullanan hemen herkesin benzer bir tehlike altında olduğunu ortaya koydu.

Devamını oku...
 
HER EVE ZORUNLU DENETİM PDF Yazdır e-Posta

Ankara'da ölen 7 gencimizin ardından yeni önlemler geliyor!

Ankara’da yedi kişinin doğalgazdan zehirlenmesinin detaylı bir biçimde incelenip raporların ortaya çıkmasının ardından bir değerlendirme yapılabileceğini söyleyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, “Bu konu yeni bir yasal düzenleme konusu değil. Bu konuya ilişkin hem cihazlar açısından, hem cihazların uygulanması açısından teknik standartlar var” dedi.

Her eve bir dedektör takılmasının zorunlu hale getirilmesinin incelenip değerlendirilebileceğini belirten Köktaş, yaşanan olayın değerlendirilmesiyle bundan sonra piyasaya yönelik alınabilecek önlemlerin birbirinden ayrı tutulması gerektiğini söyledi.

Devamını oku...
 
STANDART AMPULLERİ UNUTUN. DEVİR OLED DEVRİ PDF Yazdır e-Posta

Evinizde kullandığınız standart ampülleri unutun. Devir OLED teknolojisini kullanan ampüllerin devri.

Ultra-ince Televizyonları, daha az enerji tüketen cep telefonlarını ve parlak kamera ekranlarını unutun... OLED teknolojisi artık bunların dışında ışık kaynağımız ampüllere de uzandı.

Florida Üniversitesi'nden metalurji dalında bilimadamları ve mühendislerin OLED teknolojisini kullanarak geliştirdikleri mavi ışıklı ampüller watt başına 50 lümen (ışık birimi) üretebiliyor.

Bunun enerji bakımından karşılığı her ne kadar şu an piyasada bulunan ekonomik floransanlar düzeyinde olsa da, standart ampüllerden 3 kat daha az enerji tükettikleri belirtiliyor.

Mavi ışığı üretebilmenin doğallığı sağlamak açısından en önemli nokta olduğunu belirten uzmanlar şimdi harıl harıl watt başına 100 lümen üretmek için çalışıyor.

OLED'li ampüllerin başka bir avantajı ise her bir OLED'in birbirinden bağımsız olması. Böylece farklı renkte OLED'ler aynı ışık kaynağı içerisinde kullanılabilecek. Vatan 3.1.2009

 
RUSYA DOĞALGAZ SİLAHINI DEVREYE SOKUYOR PDF Yazdır e-Posta

Rusya, uluslararası ilişkilerde yeniden enerji kozundan yararlanıyor. Rus doğalgaz firması Gazprom, Ukrayna'ya verdiği doğal gazı yüzde 75 oranında azalttı.

şirketinden Alexey Oleyniçenko, Ukrayna’ya verilen doğal gazın 1,6 milyon metreküpten 400 bine indirildiğini söyledi.

Kesinti oranının yüzde 75’i bulduğu belirtildi. Gazprom sözcüsü İgor Volobuyev de Ukrayna'ya doğal gazın bugün planlandığı gibi yerel saatle 10.00'da kesilmesine başlandığını açıkladı. Gazprom Başkanı Aleksey Miller dün yaptığı açıklamada, “Ukrayna'daki tüketicilere sağlanan gazın tamamen kesileceğini'' söylemişti.

Naftogaz: Borcumuzu ödedik

Ukrayna doğal gaz şirketi Naftogaz, Rusya’ya 1,5 milyar Dolar’lık ödeme yapıldığını ve böylece var olan borcun tamamının kapatıldığını açıkladı. Naftogaz sözcüsü Valentin Semljanski, ödemenin, Rus-Ukrayna ortak doğal gaz şirketi Rosukrenergo’nun İsviçre’deki hesaplarına aktarıldığını söyledi.

Devamını oku...
 
KUTLAMA PDF Yazdır e-Posta

YENİ YILINIZI KUTLAR SAĞLIK BAŞARI VE MUTLULUKLAR DİLERİZ.

ENERJİ 2023 DERNEĞİ

 
PETROL 2010'DA 100 DOLAR OLUR PDF Yazdır e-Posta

Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Dr. Birol, Çin ve Hindistan nedeniyle petrole talebin azalmayacağını söyledi .Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Dr. Fatih Birol, 40 doların altında seyreden petrol fiyatının, 2010 yılından sonra 100 dolar seviyesinde seyredeceğini öne sürdü.

Enerjisa tarafından düzenlenen “World Energy Outlook 2008” Raporu’nun sunumunu gerçekleştiren Dr. Fatih Birol, dünya enerji talebinin 2030 yılına kadar yüzde 45 artacağını ve enerji sektörünün 26.3 trilyon dolar yatırıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Bu yatırımların yarısından fazlasının elektriğe gideceğini belirten Birol, kriz nedeni ile enerji sektöründe yatırımların sekteye uğradığını açıkladı.

Devamını oku...
 
IEA BAŞKANI Dr. BİROL: PDF Yazdır e-Posta

Rusya bir iki yıla kadar savaş çıkarır

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) 2030 yılına kadar enerji sektöründeki gelişmeleri öngören “World Energy Outlook 2008 Raporu”nu hazırladı. 12 Kasım’da piyasaya çıkan raporu 30 ülkeden sonra dün de Türkiye’ye gelerek Sabancı Center’da düzenlenen bir toplantıda Türkiye’ye anlatan IEA Başekonomisti Dr. Fatih Birol, bir izleyicinin “Enerji Bakanı danışmanı olsaydınız, ne yapardınız?” sorusunu yanıtlarken, enerjide Rusya’ya olan bağımlılığın azaltılması gerektiğinin altını çiziyordu.

Birol’un asıl kaygısının, kapıda bekleyen “Rusya’nın enerji savaşları“ olduğunu öğrenmem için sunumun bitmesini beklemem gerekti.

Türkiye ne yapmalı?

Devamını oku...
 
NABUCCO PROJESİYLE GELECEĞİMİZİ ÇALIYORLAR PDF Yazdır e-Posta

Geleceğimizi çalıyorlar...

Evet, yanlış okumadınız çocuklarımızın geleceği çalınıyor ve atılan imzalara Türkiye sessiz kalıyor...

Kim mi çalıyor?

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden birinde kurulmuş bir şirket... Şirket’in “ülkesi” küçük ama ortakları çok büyük ve etkili...

Daha mı açık yazayım?

Yazarım... Avusturya’da kurulu Nabucco Gas Pipeline International GMBH, Türkiye’nin gelecekteki “bütün haklarını” üstüne geçirmek üzere! Türk kamuoyunu uyardım, bir daha uyarıyorum!

Bu noktada konu hakkındaki sorularımı sizlerle paylaşmak ve “faks-telefon-mektup” her yollar bunları Türk kamuoyuna dağıtmanızı rica etmek istiyorum... İşte sorular

Devamını oku...
 
ENERJİDE TÜRKİYE'Yİ MERKEZ YAPMA ÇABASI PDF Yazdır e-Posta

Türkiye, enerji diplomasisinde başdöndürücü bir görüşme trafiğine sahne oluyor. Enerji Bakanı Hilmi Güler, geçen hafta İran Petrol Bakanı ve İsrail Enerji Bakanı sürpriz görüşmeler yaptı. Enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden taşınması hedefleniyor.

 

Enerji Bakanlığı, dünya enerji kaynakları ile tüketim merkezlerini buluşturmak üzere Türkiye merkezli yeni bir plan üzerinde çalışıyor. Planın stratejisi doğudan batıya, kuzeyden güneye enerji kaynaklarını Türkiye üzerinde taşıma üzerinde odaklanıyor. Geçtiğimiz hafta İran Petrol Bakanı Gulam Hüseyin Nozari ile Ankara’da biraraya gelen Enerji Bakanı Hilmi Güler daha sonra da İsrail Enerji Bakanı Binyamin Ben Eliezer ile bir görüşme yaptı.

Devamını oku...
 
ABD ENERJİDE DÖNÜM NOKTASINDA PDF Yazdır e-Posta

ABD Enerji Bakanlığı enstitüsünün hazırladığı raporda, enerji talebinin hızla artığına dikkat çekilerek ABD`nin enerji ve ulaştırma sahasında temelden değişikler için karar alma zamanının geldiği vurgulandı.

ABD Ticaret Bakanlığı`na bağlı 21. Yüzyıl Enerji Enstitüsü`nün hazırladığı enerji konulu raporda ABD`nin artan enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmek için acil olarak dengeli ve kalıcı bir strateji oluşturması gerektiği belirtildi.

21. Yüzyıl Enerji Enstitüsü Başkanı emekli General James L. Jones imzasıyla yayınlanan `Amerika`nın enerji geleceğini güvence altına almak için geçiş planı` başlıklı raporun giriş bölümünde General Jones, `Sayın Başkan seçilen, size ve intikal ekibinize kapsamlı enerji politikası hakkında tavsiyelerde bulunuyoruz.` dedi.

Devamını oku...
 
TEAK'TAN NÜKLEERE ONAY PDF Yazdır e-Posta

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), AtomstroyExport-Inter Rao-Park Teknik Konsorsiyumu (Rusya-Türkiye) ile ilgili olumlu rapor verdi. Ciner Grubu'na bağlı Park Teknik'in de ortak olduğu konsorsiyum, Akkuyu'da kurulacak santralin yapımı için teknik açıdan yeterli bulundu. TAEK, olumlu görüşünü bugün Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ'ye (TETAŞ) bildirecek. Enerji Bakanlığı'na bağlı TETAŞ da, şirketin teklif zarfını açarak, fiyatla ilgili görüşünü yazdıktan sonra ihale dosyasını nihai karar için Bakanlar Kurulu'na gönderecek.

Devamını oku...
 
<< Başlat < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
/bayrak2.gif

Anket

Elektriği nasıl kullanıyoruz?