DOĞALGAZ KRİZİ VE UKRAYNA!NIN TAVRI PDF Yazdır e-Posta

Şunu net ve kesin olarak ifade etmek istiyorum. Avrupa’ya, ayrıca Türkiye’ye gaz sevkiyatının durdurulmasında Ukrayna’nın hiçbir suçu bulunmamaktadır. Bugünkü olaylar, bir ticari anlaşmadaki uzlaşmazlık boyutunu aşmaktadır. Fakat, bazı medya aracılığıyla size bu meselenin salt bir ticari anlaşmazlık olduğunu vurguluyorlar. Probleme ve şimdi ortaya çıkan kargaşaya bakarsak, burada iki sorun karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunlardan birisi siyasi, diğeri ekonomiktir. Kış ortasında ortaya çıkan bu sorun 1970’li yıllarda görülen Arap petrol ambargosundan çok farklı değildir.

Devamını oku...
 
ENERJİDE YOLSUZLUK SIKANDALI PDF Yazdır e-Posta

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Elektrik Üretim'in Yeniköy ve Ambarlı santrallarına yönelik rehabilitasyon ihaleleri hakkında soruşturma başlattı.

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ) Genel Müdürü Sefer Bütün, EÜAŞ Malzeme Yönetimi ve Ticaret Daire Başkanı Mehmet Kasap ile İnsan Kaynakları ile Destek Hizmetleri Daire Başkanı Ali Canik görevinden alındı. Yeniköy Termik Santralı'nda iki ünitenin kazan rehabilitasyon işinin Polonyalı Elektrim firmasına ihalesiz verildiği, Ambarlı Fuel-Oil Santralı'nın rehabilitasyon ihalesi kapsamında ise evrak eksikliği, usulsüz işlemlerin tespit edildiği iddiası bulunuyor. Bakanlık Teftiş Kurulu'nu harekete geçiren bu ihalelerin dışında, başka konuların da bulunduğu ve bakanlığın soruşturmaları diğer bazı enerji KİT'lerini de kapsayacak şekilde genişleteceği öğrenildi.

Devamını oku...
 
ENERJİ 2023 DERNEĞİ VE TÜRKSAM'IN DÜZENLEDİĞİ PANELDE TÜRK RUS ENERJİ İLİŞKİLERİ TARTIŞILDI PDF Yazdır e-Posta

Enerji alanında yaşanan güncel ve köklü sorunları düzenledikleri panallerde büyüteç altına alan ENERJİ 2023 DERNEĞİ ve TÜRKSAM enerji alanında önemli oyuncuları konuk etmeye devam ediyor.

28.1.2009 tarhinde çok sayıda izleyicinin katılımıyla gerçekleştirlen panelde Rusya'nın Ankara Büyüelçisi Vladimir İvanovskiy önemli mesajlar verdi. Diğer taraftan panele katılan TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy meselenin hukuki alt yapısı konusunda yapılan ciddi çalışmaların altını çizdi. BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı ise son yaşanan sıkıntılar hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundular. Panelde konuşulanları sizler için not ettik.

Devamını oku...
 
TÜRKİYE - RUSYA ENERJİ İLİŞKİLERİ MASAYA YATIRILIYOR PDF Yazdır e-Posta

ENERJİ 2023 DERNEĞİ ve Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi (TÜRKSAM), Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği ile beraber “Türkiye ile Rusya Federasyonu Arasında Enerji Alanında Çok Boyutlu İlişkiler” konulu bir panel düzenleyecektir. Panelde son günlerde gündeme gelen Rusya-Ukrayna arasında yaşanan doğalgaz krizi, Türkiye ile Rusya arasında Nükleer enerji konusunda işbirliği, Türkiye’de yer altı depolama tesislerinin yapımı, Rusya’nın Nabocco ve diğer boru hatlarına katılımı ve bu alanda yapılabilecek işbirliği gibi konuların ele alınması planlanmaktadır. 

Devamını oku...
 
AVRUPA ÜŞÜDÜ TÜRKİYE'NİN ELİ GÜÇLENDİ PDF Yazdır e-Posta

Avrupa’dan sonra Rusya da Nabucco için yelken indirdi

Türkiye’den başlayıp tüm Avrupa’ya gaz dağıtacak Nabucco hattının en büyük muhalifi Rusya ‘U’ dönüşü yaptı. Geçen yıl Nabucco’yu baltalamak için Yunanistan ve Bulgaristan üzerinden geçecek Güney Akım anlaşmasını imzalayan Rusya dün ‘Nabucco üzerinden gaz vermeye hazırız’ dedi.

RUSYA ve Ukrayna arasında yaşanan gaz krizinin ardından bir anda Avrupa’nın gündemine oturan Nabucco Projesi’nde rüzgar Türkiye’den yana esmeye başladı. Avrupa’da projenin en sert muhalifleri bile kış ortasında gazsız kalınca geri adım atarken, Türkiye’nin ortak olduğu ve yüzyılın projesi olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Ceyhan hattından daha stratejik öneme sahip boru hattı için Avrupa içindeki en sert muhalif Macaristan’dan sonra tüm politikalarını Nabucco’yu baltalamak üzere kuran Rusya da dün ‘U’ dönüşü yaptı.

Devamını oku...
 
TÜRKSAM'DA DOĞALGAZ KRİZİ TARTIŞILDI PDF Yazdır e-Posta

Enerji2023 Derneği'nin de katkısıyla TÜRKSAM'da gerçekleştirilen Doğalgaz Panelinde özellikle Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan enerji krizi değişik boyutlarıyla elealındı. Panalde konuşan Ukrayna'nın Ankara büyükelçisi Doğalgaz krizinin Rusya tarafından stratejik sebeblerden dolayı çıkarıldığını, Ukraynanın Rusya'ya doğalgaz borcu olmadını söyledi  Büyükelçi; Rusya bizi AB ve NATO'nun uzağına atmak istediğini, Ukrayna'nın enerji koridoru olarak güvenilmez bir ülke olduğu imajını oluşturmaya çalıştığını ifade etti.

Panelde bir konuşma yapan MHP İzmir milletvekili ve grup başkan vekili, BOTAŞ Eski Genel Müdürü Oktay VURAL ise bugün enerji ulaşımının bölgesel boyuttan küresel boyuta yükseldiğini, Türkiye'nin bu gerçekler doğrultusunda uzun vadeli stratejiler geliştirmesi gerektiğini vurguladı. 15.1.2009

 

 
GAZ KRİZİ KORKUTTU NABUCCO HIZLANDI PDF Yazdır e-Posta

Nabucco Projesi İdari Direktörü Reinhard Mitschek, 7.9 milyar euro’ya mal olacak, 3.300 kilometrelik boru hattı yatırımında geri sayım işareti verirken, Türkiye’nin konumunu da “Dört dörtlük” olarak niteliyor

Orta Asya bölgesinin doğalgazını, Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi için geri sayım başladı. Avrupa’nın, Ukrayna geçişinden kaynaklanan doğalgaz tedarik sorunu yaşaması Nabucco’yu AB’nin gündeminde ön sıralara taşıyor. Hem de küresel ekonomik krize rağmen.

27 Ocak’ta Budapeşte’de “Nabucco Zirvesi” düzenleceğini söyleyen ve merkezi Viyana’da bulunan Nabucco Gas Pipeline İdari Direktörü Reinhard Mitschek, dün İstanbul’a gelerek, bir grup gazeteciyle bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Devamını oku...
 
DOĞALGAZ PANELİNE DAVET PDF Yazdır e-Posta

Rusya-Ukrayna Doğalgaz Krizinin Tartışılacağı TÜRKSAM Paneline Davet

Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi (TÜRKSAM) ile Enerji 2023 Derneği ve KTÜ VAKFI, Ukrayna doğalgaz hattı nedeniyle çıkan doğal krizinin tartışılacağı basına açık bir panel yapmayı kararlaştırmış olup, Panelimiz 15 Ocak Perşembe günü saat 14'de TÜRKSAM Merkezi'nde gerçekleştirilecektir. Davetli olarak katılmanızı istediğimiz panele ilişkin katılımcı listesi ve gerekli diğer bilgiler aşağıda yer almaktadır:

 

Panel konusu:

 

Ukrayna Gaz Bağlantısı'nın Kesilmesiyle Oluşan Uluslararası Doğalgaz Krizi ve Sorunun Çözümü İçin Türkiye'nin Yapabileceği Katkılar

 

Panel Yöneticisi (moderatör):

 

Prof. Dr. Mustafa Özcan ÜLTANIR (TÜRKSAM Enerji Enstitüsü Başkanı)

 

Davet edilen konuşmacılar:

 

Oktay VURAL (İzmir Milletvekili, MHP Grup Başkanvekili / Eski Bakan, BOTAŞ Eski genel Müdürü)

 

Selahattin Çimen (Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı)

 

Sergiy KORSUNSKY (Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi)

 

Tuğrul ERKİN (Doğalgaz İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği Başkanı / DEİK - Türk Avrasya İş Konseyleri Başkanı)

 

Gökhan Yardım (Enerji Analisti ve Stratejisti, BOTAŞ Eski Genel Müdürü)

 

Panel Tarihi ve Yeri:

 

15 Ocak 2009 Saat 14:00

 

TÜRKSAM Gazi Mahallesi Silahtar Caddesi Yukarı Sokak No. 8 Gazi-Ankara

Detaylı bilgi için www.turksam.org adresine bakınız.

 

Adres bilgisi ve ayrıntılı kroki için aşağıdaki linke tıklayınız.

 

http://www.turksam.org/tr/iletisim.html

 

Panelimize katılımınızı bekler, göstereceğiniz ilgiye öncelikle teşekkür ederiz.

Saygılarımızla.

 

TÜRKSAM

www.turksam.org

 
GAZZE'NİN İŞGAL NEDENİ DOĞALGAZ PDF Yazdır e-Posta

Gazze sahilinde geniş doğalgaz yatakları keşfedildi. İsrail kuvvetleri stratejik off-shore gaz rezervlerini kaptırmamak için işgale başladı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıların nedeni doğalgaz. Gazze karasularındaki milyarlarca dolarlık doğalgaz rezervi olduğu iddia eden Michel Chossudovsky, GlobalResearch internet sitesinde yayınladığı makalede Gazze işgalinin perde arkasını aydınlatıyor.

Michel Chossudovsky, Gazze Şeridi'nin İsrail kuvvetleri tarafından işgalinin stratejik off-shore gaz rezervleriyle doğrudan ilişkisi olduğunu iddia ediyor. Chossudovssky, yazısında “ Bu bir zapt savaşı. Gazze sahilinde 2000'de geniş doğalgaz yatakları keşfedilmişti. Keşiften sonra da British Gas ve ortağı Atina merkezli Lübnanlı Sabbagh ve Koury ailelerine ait Consolidated Contractors International Company'ye Filistin Yönetimi tarafından 25 yıllık arama izni verildi” diyor.

Devamını oku...
 
HAZAR PETROLLERİ BTC İLE DÜNYA PAZARINDA PDF Yazdır e-Posta

Hazar petrollerini Türkiye üzerinden dünya pazarlarına taşıyan ve “Yüzyılın Enerji Projesi” olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattından, ilk tanker yüklemesinin yapıldığı Haziran 2006'dan bu yana, Adana'nın Ceyhan ilçesindeki Haydar Aliyev Deniz Terminalinden, sevk edilen ham petrol miktarının 2008 sonu itibariyle 70 milyon ton olduğu bildirildi.

Hazar petrollerini Türkiye üzerinden dünya pazarlarına taşıyan ve 2 Haziran 2006 tarihinde sevkıyata başlanan boru hattındaki faaliyetler, başarılı bir şekilde sürdürülüyor.

BTC Ham Petrol Boru Hattı'ndan Ceyhan'daki Haydar Aliyev Deniz Terminaline bugüne kadar 70 milyon ton ham petrol geldiği ve bunların 650 tankerle sevkıyatının yapıldığı belirtildi.

Yüklemesi yapılan petrolde TPAO'nun yüzde 6,5 hissesinin bulunduğu, yüklemelerden BIL'ın da varil başına 35 cent işletme geliri aldığı ifade edildi.

Devamını oku...
 
ENERJİDE TASARRUFUN İPUÇLARI PDF Yazdır e-Posta

Evinizdeki her köşeden tasarruf elde edebilirsiniz

Enerjisini dikkatsizce harcayan, 120 metrekarelik bir evde yaşayan 4 kişilik ailenin, uygulayacağı basit önlemlerle yılda 1.650 TL kar edebileceği bildirildi.

Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİEİ) Tanıtım ve Bilinçlendirme Şube Müdürü ve Binalarda Enerji Verimliliğine Yönelik Toplum Bilincinin Artırılması (EnverIPAB) Projesi Koordinatörü Sebahattin Öz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye'yi de etkileyen global ekonomik krizin, ''tasarrufu'' ön plana çıkardığını söyledi.

Çoğu vatandaşın enerji maliyetlerinde yaşanan artışların da etkisiyle fatura tutarlarını azaltmak için neler yapabileceğini sorgulamaya başladığını anlatan Öz, ''Evlerimizde basit önlemler alarak ve en temel tüketimlerimizden enerjiyi verimli kullanarak yılda ortalama 1.650 TL tasarruf sağlamak mümkün'' dedi.

Devamını oku...
 
<< Başlat < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
/bayrak2.gif

Anket

Elektriği nasıl kullanıyoruz?