BOTAŞ GAZI YANLIŞ ÖLÇMÜŞ PDF Yazdır e-Posta

Türkiye'nin ilk doğalgaz müşterisi olan Yunanistan'a verilen doğalgaz, 10 ay yanlış ölçülmüş. Olay, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (Botaş)'nin incelemesiyle ortaya çıktı. Botaş'ın tespitlerine göre, günlük akış sapma değerleri binde 2 ile yüzde 1 arasında değişiyor. Zaman'da yer alan habere göre, en fazla sapma yüzde 1 ile ekim döneminde yaşandı Türkiye'nin ilk doğalgaz müşterisi olan Yunanistan'a verilen doğalgaz, 10 ay yanlış ölçülmüş. Olay, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (Botaş)'nin incelemesiyle ortaya çıktı.

Devamını oku...
 
E-ATIKLAR TEHDİT EDİYOR ! PDF Yazdır e-Posta

Teknolojik gelişmeler sayesinde elektronik markete dönüştüren dünyada bilgisayarlar 2-5 yıl arasında, cep telefonları 18 ayda, dayanıklı tüketim malzemeleri ise 15 yılda elektronik atık (e-atık) olarak çöpe atılıyor.Yıllık 20-50 milyon ton arasında e-atık üreten insanoğlu, bu oranı her yıl yüzde 5-8 arasında artırıyor.Doğaya verdiği zararların önlenmesinin yanı sıra içeriğindeki değerli metallerin geri kazanımıyla ekonomiye katkı sağlaması beklenen e-atıklar, dünyada yeni geri kazanım piyasası olarak kabul ediliyor.

Devamını oku...
 
KENDİ ENERJİNİ KENDİN ÜRET ! PDF Yazdır e-Posta

Çin'den ithal edilen düşey eksenli rüzgar tribünü, 8 saat çalışarak bir evin 24 saatlik elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor.Yabancı ortaklı bir firmanın Çin’den ithal ettiği düşey eksenli rüzgar tribünü, 8 saatlik çalışma ile bir evin 24 saatlik ihtiyacını karşılayabiliyor.

Saatte 4 metre/saniye hızla esen rüzgarla bile çalışabilen 200, 300, 500, 1000, 3000 Watt ve 10 KW elektrik üretebilen farklı boyutlardaki tribünlerin fiyatı ise 2 bin ile 22 bin avro arasında değişiyor.

Devamını oku...
 
AVRUPA ILISU'DAN ÇEKİLDİ PDF Yazdır e-Posta

Hasankeyf’i ve Dicle Vadisi’ni sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’na kredi veren ülkelerden Avusturya’dan sonra Almanya da çekildiğini açıkladı.Alman Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Erich Stather yaptığı açıklamada "Türkiye'ye prosedür gereği 180 günlük süre tanıdık ama bunun bir önemi yok. Bu baraj artık Alman parasıyla finanse olmayacak" dedi.

 

Devamını oku...
 
GÜNEŞ IŞINLARI VE RÜZGAR BOŞA GİDİYOR ! PDF Yazdır e-Posta

Türkiye’de, güneş enerjisi kapasitesinden binde 1, rüzgar enerjisinden de binde 5 oranında yararlanıldığı bildirildi. Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, yaptığı açıklamada, enerji ihtiyacına kalıcı çözümler bulabilmek için üretimin büyük santraller yerine noktasal ölçekte ve kullanıcıya yakın bir noktada yapılmasının daha akılcı olduğunu söyledi.

Enerji ihtiyacının, sürdürülebilir enerji kaynaklarına ve enerji verimliliğine yönelmekle karşılanabileceğini belirten Eken, uranyum gibi yenilenemeyen enerji kaynaklarının kullanımına karşı olduklarını ifade etti.

Devamını oku...
 
DÜNYA NÜKLEER ENERJİDEN VAZ MI GEÇİYOR ? PDF Yazdır e-Posta

Dünya geneline bakıldığında yeni kurulacak nükleer santralların sayısının çok sınırlı kaldığı doğrudur. Ancak her ülkenin enerji planları, kendisine özgü özellikler taşımaktadır. Bu bağlamda herhangi bir teknolojinin kullanım artış hızı, dünya ve bölgesel koşulların paralelinde, dönem dönem değişiklikler arzedebilir. Bu gün Avrupa'da bir çok ülkede yeni nükleer santral yapımından vazgeçildiği tam olarak doğru değildir. Bu ülkelerin enerji stratejilerine bakıldığında enerji açıklarını ağırlıklı olarak Fransa'dan karşıladıkları görülür. Fransa, toplam enerji üretiminin %75'ini nükleerden sağlamakla birlikte, aynı zamanda nükleer enerjiye dayalı bir enerji ihracatçısı konumuna gelmiştir. Fransa'nın diğer Avrupa ülkelerine yaptığı ihracat: 17000 GWh, İngiltere; 15000 GWh, Almanya; 18000 GWh, İtalya; 7500 GWh, İsviçre.6/4/2009

 

 
ELEKTRİĞE PARA VERMEMENİN YOLU PDF Yazdır e-Posta

Evinizin çatısına yaptıracağınız güneş pili ve rüzgar gülü sayesinde bir günlük elektrik ihtiyacınızı kendiniz üretebilirsiniz.

Elektriğe gelen zamlar ve doğal kaynakların giderek azalması, insanları alternatif enerji kaynaklarına yönlendiriyor. Konya'da ithalatçı bir firma, evin çatısına yerleştirdiği bir güneş pili paneli, bir rüzgar gülü ve dönüştürücü ile bir evin bir günlük elektrik ihtiyacının karşılanmasını sağlayabiliyor. Firmanın müdürü Hasret Güler, yurt dışından getirdikleri ürünler sayesinde insanların kendi evlerinin veya işyerlerinin elektriğini masrafsız bir biçimde üretebileceklerini belirtti.

Devamını oku...
 
PETROLDE ŞEHİR EFSANESİ GERÇEK Mİ OLUYOR? PDF Yazdır e-Posta

Halk arasındaki ‘Güneydoğu’da petrol bulundu, kuyuları betonla doldurdular’ söylentisi gerçek çıktı. 1960’larda bölgede arama yapıp ‘petrol yok’ diye giden Exxon-Mobil petrol çıkarmak için TPAO’yla yeni bir gizlilik sözleşmesi imzaladı

Exxon-Mobil 50 yıl önce kapattığı petrol kuyularını açmak için Güneydoğu’da

TÜRKİYE’NİN en büyük ‘şehir efsaneleri’nden biri gerçeğe dönüşüyor. Halk arasında ‘ABD’li şirketler Güneydoğu’da buldukları petrol kuyularını beton döküp kapattı’ sözleriyle anlatılan Türkiye’nin zengin rezervleri dünyanın en büyük şirketi ABD’li ExxonMobil’i harekete geçirdi. 50 yıl önce Güneydoğu bölgesinde petrol arama çalışmaları yapıp umduğunu bulamadan ayrılan ExxonMobil aynı yörede petrol çıkarmak için Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’yla (TPAO) gizlilik sözleşmesi imzaladı. Geçen hafta Diyarbakır’da bulunan en büyük petrol rezerviyle Türkiye’yi heyecanlandıran TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, dün çarpıcı açıklamalarıyla gündem yarattı.

Devamını oku...
 
RAMAN'DA BÜYÜK PETROL REZERVİ BULUNDU PDF Yazdır e-Posta

Türkiye'yi kurtaracak buluş...Batman’ın Raman sahasında 1 milyar varillik petrol rezervi bulundu.Petrolün varilinin 40 dolar olduğu düşünüldüğünde 40 milyar dolar değerindeki rezerv, Türkiye’nin yıllık ihtiyacının 5 katı büyüklüğünde...

Türkiye Petrol Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) yerli petrol üretimine yönelik çalışmaları meyvelerini vermeye başladı. Yapılan tespitler soncunda Batman’ın Raman bölgesinde 1 milyar varillik rezerv olduğu tespit edildi. TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, bu petrolün tamamını üretmeyi amaçladıklarını söyledi.

Uysal, “Bu, Türkiye için çok önemli bir rezervuardır. Buradaki her kuyunun bize yaklaşık maliyeti 1,5-2 milyon dolara mal olacak. Çok fazla pahalı kuyular değil. Ancak, üretim miktarlarını çok yüksek rakamlara çıkarabilecek bir dikey ve bir eğimli kuyudan oluşan ve ilk kez uygulanan bir kuyu olacak” dedi.

Devamını oku...
 
FİNACAL TİMES: TÜRKİYE NABUCCO'YA ENGEL OLUYOR PDF Yazdır e-Posta

Financial Times tarafından yayımlanan bir makalede Türkiye'nin Nabucco projesine engel oluşturduğu, Türkiye'nin transit bir ülke değil, alıcı ve satıcı olmak istediği öne sürülürken, "Türkiye'ye bu statü sağlamak için Sayın Erdoğan sert taktikleri uyguluyor.

Ancak bu, AB'nin reddetmesi gereken bir öneridir" denildi

Ekonomi gazetesi Financial Times, Brüksel'deki Stratejik Etüdler Enstitüsü Direktörü Borut Grgic imzalı bir makale yayınladı. Avrupa'nın Nabucco projesinde, Türkiye'nin tutumu ve Rus gaz şirketi Gazprom'un Balkanlardaki faaliyetleri olmak üzere "iki engel" ile karşı karşıya bulunduğu savunuldu. Makalede şöyle denildi:

"AB tarafından pek de sıcak sayılmayacak bir kucaklamanın ardından Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti ve Türk kamuoyunu, güney koridoruna gelince vagona atlamaya hiç de istekli değil. Ankara'nın hedefi, Türkiye'yi bir enerji merkezine dönüştürmek. Bu, Hazar gazı konusunda Türkiye'nin transit devlet değil, alıcı ve Avrupalı müşterilerine satıcı olacağı anlamına geliyor. Elbette ki Sayın Erdoğan, Türkiye'ye bu statü sağlamak amacıyla siyasi taktikler uyguluyor. Ancak bu, AB'nin reddetmesi gereken bir öneridir. Azeri ve Türkmen üreticilerinden doğrudan gaz alabilmişken Türk gazını almanın katma değeri yok.

Devamını oku...
 
ORTADOĞU'YU ŞEKİLLENDİRECEK ZİRVE PDF Yazdır e-Posta

Daha önce Irak doğal gazı ve petrollerinin hangi şirketler tarafından çıkarılıp, pazarlanacağına dair önemli bir toplantı Londra’da yapılmıştı. İkinci ise bugünlerde 35 uluslararası dev şirketin katılımıyla sessiz sedasız olarak İstanbul’da gerçekleşiyor.

Eğer Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Moskova’ya gitmemiş olsaydı, toplantının önemli konuklarından birisi olacaktı. ‘Ev sahibi Bakan’ olacaktı diyemiyorum, zira ev sahibi kimin olduğu tarafı biraz karışık.

Devamını oku...
 
<< Başlat < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
/bayrak2.gif

Anket

Elektriği nasıl kullanıyoruz?