RUSYA İLE TÜRKMENİSTAN IN GAZ SAVAŞI PDF Yazdır e-Posta

Türkmen gazını Rusya'ya taşıyan doğal gaz boru hattında meydana gelen patlama, hem gaz naklini durdurdu hem de iki ülke ilişkilerini gerdi.Rus Gazprom, borudaki patlamanın teknik nedenlerden dolayı meydana geldiğini belirtirken, Türkmenistan bunun Gazprom'un uluslararası piyasalardan talebin azalması yüzünden Gazprom'un daha az gaz almak için böyle bir "provokasyona" giriştiği suçlamasında bulundu.Rus Kommensant gazetesi, Türkmen yönetimin boru patlamasından Gazprom'u sorumlu tuttuğunu ve Rusya'nın da bu defa Türkmenistan ile yeni bir gaz savaşına hazırlandığını duyurdu.

Devamını oku...
 
DALGADAN ELEKTRİK ÜRETTİK PDF Yazdır e-Posta

Türkiye'nin rüzgar ve güneş haritasını çıkaran Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, bir yeniliğe daha imza attı. Enerji Bakanı Hilmi Güler Karadeniz sahilinde yer alan Karasu İlçesi'nde yeni bir enerji kaynağının tanıtımını yaptı. Deniz dalgasından enerji üreten ve şimdilik 5 kilovatlık prototipi bulunan mobil sistem; 4 duba, 1 şamandıra ve buna bağlı bir jeneratörden oluşuyor.Güler, "Türkiye'nin dalga enerjisinden 3 Keban Barajı kadar elektrik enerjisi potansiyeli var." dedi.Enerji potansiyelini esas olarak Denizlerin 'dalga haritası'nı çıkaran bakanlık, buralardan elektrik üretecek sistemi de kendisi icat etti.

Devamını oku...
 
NANO-TEKNOLOJİ DEVRİMİ PDF Yazdır e-Posta

Ortaçağ karanlığı, insan beyninin yaratıcı ve sorgulayıcı özelliklerini baskı altında tutan bir dönem olarak bilinmektedir.Asırlar süren inanç yıllarından akıl ve mantık yıllarına geçiş Avrupa’nın sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik yapısını baştan sona değiştirmiştir. Galileo, Leonardo Vinci, Newton, Copernicus, Kepler gibi yaşadığı dönemi inanılmaz derecede etkileyen dahilerle başlayan aydınlanma devri,150 yıl içinde, endüstriyel devrime yerini bırakmıştır. Toprak sahipleri yerlerini fabrikatörlere bırakırken, geçimlerini tarımdan elde eden köylüler yeni düzenin işçi sınıfını meydana getirmektedirler. Fütüristler XXI. inci asrın, endüstri devrimden daha geniş kapsamlı dönüşümlerin yaşanacağı bir dönem olacağını ileri sürmektedirler.

Devamını oku...
 
NÜKLEER ENERJİ PDF Yazdır e-Posta

Çekirdek enerjisi, nükleer reaksiyonla (çekirdek reaksiyonları ile) salıverilen enerji. Nükleer reaksiyonlar (Bkz: Nükleer Reaktör) Radyoaktiflik, Fizyon (bkz.) yani çekirdek bölünmesi, Füzyon (bkz.) yani çekirdek birleşmesi biçiminde sıralanabilirler. Nükleer enerjiye bazen atom enerjisi de denir. Ne var ki gerek Nükleer Reaktörler (bkz.)'de gerekse nükleer silahlarda salıverilen büyük enerji salt çekirdek reaksiyonlarından kaynaklanır. Buna atomun elektron düzeninin hiçbir katkısı olmaz. Elektronların işe karıştığı reaksiyonlar ise yan malar ya da patlayıcı maddelerin patlaması gibi yine enerji verici reaksiyonlardır ki burada salıverilen enerji bir çeşit atom ya da molekül enerjisi olarak nitelenebilir.

Devamını oku...
 
II. ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONGRESİ 9-11 NİSAN'DA YAPILACAK PDF Yazdır e-Posta

Makina Mühendisleri Odası adına Kocaeli Şube Sekreterliğinde düzenlenen II. Enerji Verimliliği Kongresi "Enerji Ekipmanlarının Yerli Üretimi ve Yeni Yasal Düzenlemeler Işığında Enerji Verimliliği" olarak iki tema altında yapılıyor. Kongre 9-11 Nisan 2009 tarihleri arasında TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü Gebze Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek.

Enerji; insan yaşamı ve sanayi üretimi için olmazsa olmaz temel unsurlardan bir tanesidir. Gerek dünyada gerekse ülkemizde nüfus artışı, konfor standartlarının yükselmesi, sanayi ve teknolojideki gelişmeler enerji talebini hızla artırmaktadır. Diğer taraftan sınırlı kaynakların dünya üzerindeki dengesiz dağılımı ve ülkelerin paylaşım hırsları, politik istikrarsızlara yol açarken, son on yılda tanıştığımız iklim değişikliği olgusu ve politikaları enerji tüketimini baskı altına almaktadır.

Devamını oku...
 
YAĞIŞLAR ARTTI ATATÜRK BARAJI'INDA ÜRETİM DURDU PDF Yazdır e-Posta

Mart ayında rekor düzeyde yağış alan Şanlıurfa'da çiftçiler sevinirken, bölgenin 3 büyük barajındaki su seviyeleri yüksek düzeye ulaştı. Son yılların en yağışlı günlerini geçiren Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yağmurlar yüz güldürüyor... Enerji ihtiyacı olmadığından Türkiye'nin en büyük barajlarından birisi olan Atatürk Baraj'ında 8 tribünden sadece bir tanesi zaman zaman çalıştırılıyor.

Devamını oku...
 
KAYSERİLİ CNG Yİ KEŞFETTİ PDF Yazdır e-Posta

LPG'den çok daha ucuz olan CNG'ye geçen Kayserili minibüsçüler, pazarı boş görünce CNG istasyonları ile sektöre yeni bir oyuncu olarak girdi. Türkiye’de ucuz enerjiye yönelik arayışlar her geçen gün hız kazanıyor. Bu alanda hızlı bir gelişim süreci şimdilerde sıkıştırılmış doğalgaz olarak da bilinen CNG 'de (Compressed Naturel Gas ) yaşanıyor. Benzine göre yüzde 80 LPG’ye ise yerine göre yüzde 35- 50 maliyet avantajı sağlayan CNG ilk kez kamu dışında da sivil girişimciler tarafından hayata geçirildi. Kayseri Minibüsçüler Odası BMC firmasına bir adeti 150 bin euro'dan tam 182 adet CNG’li özel halk otobüsü siparişi verdi. Sipariş edilen doğalgazlı otobüslerin 30 adeti de geçtiğimiz günlerde Kayseri'ye geldi. Siparişlerin tamamının ise Mayıs ayında gelmesi bekleniyor.

Devamını oku...
 
EMPERYALİST ÜLKELER BUNU NEDEN YAPIYOR ! PDF Yazdır e-Posta

Ortadoğu petrollerine olan bağımlılığından kurtulmak isteyen ABD, petrol zengini Sudan'ı ve civarındaki 15 Afrika ülkesini kontrol etmek için Darfur'u kullanıyor.Dün Sudan'ın yeraltı ve yerüstü zenginlikleri olan bir ülke olduğunu özetlemiştim. Ayrıca Sudan'ın emperyalist ülkelere karşı mücadele eden Afrika halklarına ne denli destek verdiğini ve bununla da tüm emperyalist ülke ve güçleri kızdırdığını hatırlatmıştım.Böyle bir Sudan, Çin ile stratejik ilişkiler geliştirince doğal olarak emperyalist ülkelerin tepesini attıracaktı. Çünkü son 5 yılda Sudan'da 6 milyar dolarlık yatırım yapan, petrol alanında bu ülkede söz sahibi olmaya başlayan ve bu ülke toplam dış satımının %65'ini satın alan Çin'e karşı Batılı ülkeler cephe almak durumundaydı. Sudan ise bu cepheleşemenin yaşandığı sahne olacaktı.

Devamını oku...
 
SANAYİ ÜRETİMİNDE ÇAKILDIK PDF Yazdır e-Posta

Şubat ayında sanayi üretiminde büyük düşüş. Türkiye İstatistik Kurumu, şubat ayı sanayi üretimi rakamlarını açıkladı. Buna göre şubat ayında sanayi üretimi yüzde 23.7 daraldı ve aylık bazda düşüş rekoru kırıldı. Piyasa beklentileri ise yüzde 21.7 düzeyindeydi.

Devamını oku...
 
DOĞALGAZDA YENİ İNDİRİM GELİYOR ! PDF Yazdır e-Posta

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler açıkladı. Peki indirim ne zaman, yüzde kaç yapılacak? Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, doğalgazda mayıs ayında indirim yapmayı düşündüklerini söyledi. TBMM Genel Kurulunda, sözlü soruları yanıtlayan Güler, doğalgaza yüzde 22,5 civarında zam yaptıklarını, ancak yüzde 17'lik indirimin matrah bakımından söz konusu zam oranına eşit olduğunu belirtti. "Doğalgazda tekrar mayıs ayında indirim düşünüyoruz. Ancak dolarda büyük değişiklik olmazsa... Ama bugün itibariyle müsait gözüküyor" diyen Güler, Türkiye'nin, Avrupa'da doğalgazı konutlarda en ucuz kullanan ülke olduğunu kaydetti.

Devamını oku...
 
RÜZGAR'A İSPANYA İLGİSİ PDF Yazdır e-Posta

Enerji, ulaştırma ve çevre alanlarında İspanya’nın en büyük firmaları işbirliği olanaklarını araştırmak ve ortaklık kurmak üzere Haziran sonu-Temmuz ayı başında Türkiye’ye gelecek.Rüzgar enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerjiye verdiği önemle tanınan ispanya firmalarının, Türk firmaları ile birlikte üçüncü ülkelerde de yatırım imkanını araştıracağı belirtildi.

Devamını oku...
 
<< Başlat < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
/bayrak2.gif

Anket

Elektriği nasıl kullanıyoruz?