ENERJİ BAKANLIĞI:NÜKLEERDE KOMİSYON KARARINI DEĞİŞTİRSİN PDF Yazdır e-Posta

Nükleer ihalesinde teklifin fahiş olduğu sonucuna varan Yarışma Komisyonu’nun kararını işleme koymayan bakanlık, “Kararı değiştirin” dedi
Nükleer santral ihalesinde, JSC Atomstroyexport, JSC İnter Rao Ues, Park teknik Elektrik Madencilik ortaklığının verdiği teklifin fahiş olduğu sonucuna varan Yarışma Komisyonu’nun kararını işleme koymayan Enerji Bakanlığı, şimdi de “Bakanlar Kurulu’nun hakkını gasp ettin” diyerek, Komisyon’dan kararını değiştirmesini istedi.
Komisyon’un ihale sonrası verildiği için “Mevzuata aykırı olur” diyerek değerlendirmeye almadığı teklifleri değerlendirmesi için Enerji Alış Dairesi’ne yetki veren TETAŞ, daireye verdiği yetkiyi şartname çerçevesinde kullanan Yarışma Komisyonu’nu karar değiştirmeye sevketti.

Devamını oku...
 
HANİ'DE PETROL BULUNDU PDF Yazdır e-Posta

TPAO Diyarbakır'ın Hani ilçesinde yürütülen sondaj çalışmalarında yüksek gravitede petrol bulunduğu belirtildi.
Edinilen bilgiye göre, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Batman Bölge Müdürlüğünce Diyarbakır'ın Hani ilçesi yakınlarındaki ''Beyazçeşme 1'' kuyusunda üç ay önce başlatılan çalışmalarda 1.800 metreye inildi.

Sondaj kuyusunun bin 800 metrelik bölümünde yüksek gravitede petrol bulunduğunu belirten TPAO yetkilileri, ancak ana kaynağa ulaşmak amacıyla sondaj çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Kuyuda önümüzdeki bir kaç ay içinde 4 bin metreye inilerek ana kaynağa ulaşılmasının hedeflendiğini kaydeden yetkililer, bin 800 metrede rastlanan petrolün 35 gravitede olduğunu açıkladı.5.6.2009

 

 
BTC'DE TÜRKİYE'YE ALİCENGİZ OYUNU . ZARAR 375 MİLYON DOLAR PDF Yazdır e-Posta

Türkiye’nin büyük gelir beklediği BTC boru hattında kazık yediği ortaya çıktı.

2002’de dev şirketlerin son dakika manevrası ile değiştirilen anlaşma sonucunda Türkiye’nin kasasına 382 milyon dolar yerine 7 milyon dolar girdi...1990’lı yılların ortalarından itibaren uğrunda mücadele verilen, yapımı için her türlü fedakarlığa katlanılan ve sonucunda hem stratejik kazanç hem de maddi kazanç beklenen Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattı projesinde ortaya çıkan rakamlar şok yarattı.

Proje, bir skandal olma yolunda ilerliyor. Çünkü 3 yılda Türkiye’nin kasasına giren para sadece 8 milyon dolar. Rakamlar netleştiğinde toplam kârın zarara dönüşmesi olasılığı da büyük.

ÖNCE SEVİNDİK

Socar, BP, Statoil, Unocal, TPAO, Itochu, Ramco ve Delta Hess şirketlerinin oluşturduğu BTC Co. (MEP) şirketinin sahibi olduğu bin 700 kilometrelik BTC petrol boru hattının bin 74 kilometrelik bölümü Türkiye topraklarından geçirildi. BP gibi şirketler dünyanın her yerinde bu tür hatların hem sahibi hem işletmecisi olurken, Türkiye’de farklı bir uygulamaya giderek bin 74 kilometrelik bölümün işletmeciliğini Türkiye’ye verdiler.

Devamını oku...
 
AVRUPA GAZ BAĞIMLISI PDF Yazdır e-Posta

Önümde bana göre “çok önemli” olarak nitelendirilebilecek bir çalışma var. Yazarı “Edward Lucas”. Başlığı “Yeni soğuk savaş” veya “Putin Rusyası ve Batıya tehdit”!

Kitapta bana göre dikkatle incelememiz ve “Nabucco için Avrupa bize neden bu kadar bastırıyor?” sorusunun üstünden bir kere daha geçmemizi gerektirecek detaylar var... Örnek çıkarım; zorlanan Ermenistan-Türkiye ilişkisinin arkasında oradan buraya döşenmesi gereken yeni borular olabilir mi?

Sevgili dostlar, hiç merak ettiniz mi; Avrupa ülkelerinin “gaza bağımlı” olma oranı ne? Birkaç resmi rakam vereyim; Finlandiya yüzde 100, Slovakya yüzde 100, Yunanistan yüzde 84, Polonya yüzde 63, Fransa yüzde 23, Almanya yüzde 40, İtalya yüzde 32... Veriler uzayıp gidiyor ama tablo net bir sonucu ortaya koyuyor; AB ülkelerinin “gaz bağımlısı olma” oranı ortalamada yüzde 50 üstünde!

Devamını oku...
 
AL YADA ÖDE KAZIĞI PDF Yazdır e-Posta

700 milyon dolar uçtu 
Kullanmadığımız gaz için İran’a 700 milyon dolar ödeyeceğiz

Doğalgazda “Al ya da öde” anlaşmaları krizde Türkiye’nin başına iş açtı. Sanayide tüketim krizle düşüyordu. Buna bir de aşırı zamlar yüzünden konutlarda doğalgaz tüketimindeki düşüş eklenince, Türkiye İran’dan alması gereken asgari 6.8 milyar metreküp gazın sadece 4.2 milyar metreküpünü alabildi. Ancak anlaşma gereği almadığı gazın yaklaşık 700 milyon dolar tutan bedelini ödemek zorunda kaldı.

ANKARA - Suriye sınırındaki mayınları temizlemenin yaklaşık 400-500 milyon dolarlık maliyeti tartışılırken, doğalgazda dışa bağımlı olan Türkiye Rusya, İran ve Azerbaycan’la yaptığı doğalgaz alım anlaşmaları kapsamında İran’a havadan 700 milyon dolar ödedi.

Enerji Bakanlığı yetkililerinin doğruladığı gelişmeye göre, mayınların temizlenmesi için para ayıramayan Türkiye, İran’la yapılan anlaşmada yer alan “take or pay” (Al ya da öde) hükmü gereğince almadığı doğalgaz için 700 milyon dolarlık bir alacaktan vazgeçerek, havadan bir ödeme yapmış oldu.

Devamını oku...
 
TPAO İDDİALI: 2023 YILINDA DIŞARDAN PETROL VE DOĞALGAZ İTHAL ETMEYECEĞİZ PDF Yazdır e-Posta

Türkiye, petrol ithal etmeyen bir ülke olacak”
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, 2023 yılında Türkiye’nin petrol ve doğal gaz ithal etmeyen bir ülke olacağını bildirdi.

Uysal, aralarında genel müdür yardımcıları, daire başkanları ile bölge müdürlerinin bulunduğu bir ekiple saha ve kuyularda incelemelerde bulunduktan sonra Kristal Park Tesisleri’nde düzenlenen koordinasyon toplantısına katıldı. Uysal, toplantıda yaptığı konuşmada, çok hızlı bir şekilde davranılması halinde 2018-2019’da Karadeniz’de üretime başlanabileceğini söyledi. Türkiye’nin ihracatının 130 milyar doları aştığını, sanayiciye destek verilmesi halinde bu rakamın daha da artacağını, sanayiciye destek vermede en büyük görevlerden birinin de TPAO’ya düştüğünü belirten Uysal, Sanayicimize, ihracatçımıza bu konuda destek olabilirsek ki olabileceğimiz en büyük destek kullandığı enerji fiyatlarını azaltmaktır. Eğer sanayicimiz ucuz enerji kullanabilirse 130 milyar dolarlık ihracat kapasitesinin çok daha fazla olacağını biliyoruz. İhracatçımıza ucuz enerjiyi nasıl temin edeceğiz. Burada büyük görevlerden biride TPAO’ya düşüyor şeklinde konuştu.

Devamını oku...
 
RUS STRATEJİ BELGESİ: ENERJİ SAVAŞI ÇIKACAK PDF Yazdır e-Posta

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, uluslararası ilişkilerin enerji savaşlarıyla belirleneceğini öngören yeni Ulusal Güvenlik Strateji Belgesi'ni devreye soktu.

1997’deki belgenin yerini alan ve 2020’ye kadar devletin önceliklerini sıralayan yeni belgede, ‘Uluslararası politika Ortadoğu, Barents Denizi, Kuzey Kutbu, Hazar ve Orta Asya’nın da dahil olduğu enerji kaynaklarını elde etme üzerine yoğunlaşacak. Enerji kaynaklarını hırsla kontrol mücadelesinde ortaya çıkan sorunları askeri güçle çözme teşebbüsleri göz ardı edilemez’ denildi.

‘Rusya sınırlarında savaş çıkabilir’
Kremlin sitesinden yayımlanan 13 sayfalık belgede, ülke adı zikredilmeden ‘Rusya ve müttefiklerinin sınırları yakınındaki mevcut güç dengesi ihlal edilebilir’ ifadeleri kullanıldı. NATO’nun Rusya sınırlarına doğru genişlemesi ‘Kabul edilemez’ diye nitelenirken, “Avrupa-Atlantik bölgesinde sadece NATO’ya dayalı mevcut küresel ve bölgesel yapıdaki istikrarsızlık, uluslararası güvenliğin garantisi açısından artan oranda tehdit” değerlendirmesi yapıldı.

Devamını oku...
 
ENERJİ KÖPRÜSÜ OLARAK TÜRKiYE PDF Yazdır e-Posta

Rusya ve Hazar Bölgesi ile birlikte komşu İran ve Irak da dahil olmak üzere büyük gaz ve petrol kaynağına sahip Orta Doğu’ya sınırı olması münasebetiyle Türkiye, coğrafi olarak enerji nakilinde önemli rol oynayabilecek iyi bir konuma sahip. Türkler, ülkelerinin bu stratejik coğrafi konumunun bir dizi yurtiçi ve yurtdışı politika hedeflerinin geliştirilmesi için anahtar üreticiler ile Avrupalı tüketiciler arasında önemli bir enerji köprüsü veya bağlantı merkezi haline gelmesini sağlayacak şekilde güçlendirilebileceğini umuyor. Türkiye’nin artan iç talebi karşılayabilmesi için yeterli miktarda gaz ve petrol elde etmesi gerekiyor ve Türkiye, enerji transit gelirleri ile rafineri ve petro-kimyasallardaki buna bağlı gelişmenin ülkenin büyümesini destekleyebileceğini umuyor. Siyasi liderlerin öngörüleri, bu rolün Türkiye’nin önemli komşular, Avrupa Birliğine girmesi beklentileri ile uluslara arası önemi üzerindeki etkisini de artıracağı yönünde.

Türkiye geçmişte enerji nakli alanında başarı ve tecrübeyi birleştirdi; ancak, sadece Türkiye’nin üzerinde çok az kontrol sahibi olduğu uluslara arası faktörler nedeniyle değil aynı zamanda kısmen iç enerji ve politika dinamikleri nedeniyle de.

Devamını oku...
 
DÜNYA NÜKLEER SANTRAL YATIRIMINA HIZ VERDİ PDF Yazdır e-Posta

Mersin-Akkuyu'da kurulması planlanan Türkiye'nin ilk nükleer santralının inşaatı ve işletimi için açılan yarışmanın sonucu beklenirken, geçen yıl 3 ülke yeni nükleer santral yapımına başladı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) verilerinden derlenen bilgilere göre, son 5 yılda toplam 23 bin 581 megavat kurulu güçte 25 nükleer santral inşaatına başlanırken, toplam 11 bin 953 megavat güçlük nükleer enerji şebekeye dahil oldu.

Buna göre, 2008 yılında 10 bin 470 megavat güçte 10 adet nükleer santral yapımına başlandı. Nükleer enerjideki payını artırmak isteyen Çin, 2008 yatırımında biner megavattan 6 adet santral yapımına başladı.

Toplam 1.3 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin'de elektrik tüketimi 3,3 trilyon kilovat saat.

Öte yandan Rusya'da 1085'er megavattan iki santral, Güney Kore'de de 960 ve 1360 megavat güçte iki santralin yapımı sürdürülüyor.

2007 yılında da Çin, Hindistan ve Romanya'da toplam kurulu gücü bin 857 megavat olan yeni üniteler yapılırken, 2'şer adet Çin ve Güney Korede, diğerleri Japonya, Fransa ve Rusya'da olmak üzere 7 adet nükleer santral yapımına başlandı.

Devamını oku...
 
KARADENİZ KIZILDENİZ ENERJİ HATTI PDF Yazdır e-Posta

Enerjide 'Yüzyılın projesi' 10 milyon dolara takılmış!

Karadeniz ile Kızıldeniz'i birleştirecek, oradan da Hindistan'a ulaşacak petrol ve doğalgaz yolu projesinin ön fizibilite raporu tamamlandı. Ancak çalışmaları yürüten Çalık Holding'in fizibilite raporu hazırlayabilmek için 10 milyon dolar aradığı belirtildi

Karadeniz ile Kızıldeniz’i birleştirecek, oradan da Hindistan’a ulaşacak petrol ve doğalgaz yolu projesinin ön fizibilite raporunun tamamlandığı, çalışmaları yürüten Çalık Holding’in fizibilite raporu hazırlayabilmek için 10 milyon dolar aradığı bildirildi.

Çalık’ın fizibilite maliyetinin devlet tarafından karşılanmasını istediğini iddia eden İsrailli yetkililer, Türkiye-İsrail-Hindistan üçlü toplantısının da Hindistan düşük düzeyde katılım bildirdiği için ertelendiğini ifade ettiler. Türkiye ile İsrail arasında ön anlaşma sağlanan ve Hindistan’ın da davet edilmesiyle yeni yüzyılın projesi olarak lanse edilen Karadeniz-Kızıldeniz Boru Hatları projesi fizibilite aşamasına geldi.

Devamını oku...
 
ENERJİDE DEV RUS ÇİN İŞBİRLİĞİ PDF Yazdır e-Posta

Enerji devi Rusya, 21. yüzyılın egemen gücü olması beklenen komşusu Çin ile milyarlarca dolarlık enerji işbirliği anlaşmasına imza attı

Rus ajansı RIA Novosti’ye göre, Rusya, Doğu Sibirya-Pasifik Okyanusu (ESPO) petrol boru hattını enerjiye doymayan Çin’e kadar uzatacak. Rusya’nın uzakdoğusundaki Skovorodino’da bu ay sonunda inşasına başlanacak hat, 2010 sonuna dek Çin’in Heilongjiang eyaletindeki Mohe’ye ulaştırılacak.

Krizde Rusya’ya Çin desteği
Amur Nehri’nin altından da geçecek Skovorodino-Mohe hattına yılda pompalanacak 15 milyon ton Rus ham petrolü Çin rafinerilerinde işlenecek. Rusya hattan 23 yıl boyunca petrol pompalayacak ki, bu toplamda 300 milyon tona denk. Çin ise ekonomik kriz ortamında yatırımları için Rus petrol şirketi Rosneft’e 15, boru hattı operatörü Transneft’e 10, yani 25 milyar dolarlık borç sağlayacak.

Devamını oku...
 
<< Başlat < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
/bayrak2.gif

Anket

Elektriği nasıl kullanıyoruz?