ELEKTRİĞE ZAM... PDF Yazdır e-Posta

Konutlarda yüzde 9.68, sanayide 9.85 oranında arttırıldı

1 Ekim 2009 tarihinden geçerli olmak üzere sanayi elektriğinin fiyatı kilovat saatte yüzde 9,85, konut elektriğinin fiyatı ise yüzde 9,68 oranında artırıldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) bugünkü toplantısında toptan elektrik fiyatlarına yapılan zammın ardından, nihai tüketiciye yansıyacak perakende elektrik satış tarifelerini görüşerek, karara bağladı.

Buna göre, 1 Ekim'den itibaren sanayi elektriğinin fiyatı kilovatsaatte (KWH) yüzde 9,85, konut elektriğinin fiyatı yüzde 9,68, ticarethanelerin elektriği ise yüzde 9,97 oranında artırıldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 1 Ekim'den geçerli olmak üzere sanayi elektriğinin fiyatını kilovatsaatte (KWH) yüzde 9,85, konut elektriğinin fiyatını yüzde 9,68, ticarethane elektriğinin fiyatını da 9,97 oranında artırdı.

EPDK'nın 3 Eylül tarihinde TETAŞ'ın toptan elektrik kilovatsaat fiyatının yüzde 21,08 oranında artırılarak, 12,62 kuruştan 15,28 kuruşa çıkarılmasına dönük başvurusunu onaylamasının ardından, 20 elektrik dağıtım şirketi, toptan satış, EÜAŞ'ın üretim maliyeti ve Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezindeki (PMUM) maliyet artışlarını dikkate alarak yeni tarife tekliflerini hazırladı.

Devamını oku...
 
PUTİN. TÜRKİYE UKRAYNA'NIN YERİNİ ALACAK PDF Yazdır e-Posta

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Türkiye'nin enerji naklinde Ukrayna'nın yerini alarak "ana transit ülke" haline gelebileceğini söyledi.

Rusya'da İngilizce yayımlanan "The Moscow Times" gazetesi, bugün verdiği bir haberde, Putin'in geçen Cuma günü Valday Düşünce Kulübü üyeleriyle yaptığı toplantının ayrıntılarına yer verdi.

Habere göre Putin, toplantının sonunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı telefon görüşmesi nedeniyle çok hızlı bir şekilde ayrıldı.

Putin, Erdoğan ile görüşmesinde Türkiye'deki sel felaketinden duyduğu "derin üzüntüyü" dile getirerek, bu konuda Rusya'nın elinden gelen yardımı yapmaya hazır olduğunu söylemişti.

The Moscow Times, Putin'in Alman Konseyi Rusya uzmanı üyelerinden Aleksandr Rahr'ın Rusya'nın gaz ticaretiyle ilgili bir sorusu üzerine, Türkiye'nin Ukrayna'nın yerini alarak Rusya'nın Batıya ihraç ettiği gaz için ana transit ülke haline gelebileceğini söylediğini yazdı


 
BİTKİSEL BİYO YAKITLAR PDF Yazdır e-Posta

Sürdürülebilir Enerji Kaynağı Olarak Bitkisel Biyoyakıtlar

Enerji güvenliği, bir ülkeninin enerji kaynaklarını hâkimiyeti altında bulundurması ve yakın gelecek için teminatını sağlama alması anlamına gelir. Bundan dolayı, enerji güvenliği, kalkınma, ekonomik ve politik istikrar ve sosyal gelişim ile ilişkilidir. Ne var ki modern dünyanın halihazırda bağımlı bulunduğu temel enerji kaynaklarının büyük bir kısmını daha önce yer altına depo edilmiş organik artıklar oluşturur. Bu tüketim hızı ile sahip oldugumuz petrol rezervlerinin kısa sürede tükeneceğine kimsenin kuşkusu yoktur. Yapılan tartışmalar ise kısa sürenin uzunluğu üzerinedir. Makul tahminler 45 yaşındaki bir insanın petrol tüketiminde tepe noktayı göreceği üzerinedir[1].

 Petrol yakıtlarında yaşanacak böyle bir kriz çoğu zaman sadece enerji krizine indirgense bile gerçekte çok boyutludur ve en önemli yan etkisi tarım sistemlerindeki üretkinliğin düşmesi olacaktır. Çünkü ziraî üretimin iki saçayağını oluşturan akaryakıt ve gübrenin her ikisi de fosil yakıtlarından üretilmektedir.

Devamını oku...
 
ELEKTRİĞE ZAM KAPIDA PDF Yazdır e-Posta

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 1 Ekim'den geçerli olacak toptan ve perakende elektrik fiyatlarıyla ilgili çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı. Sabah gazetesinin haberine göre, elektrikte toptanda yüzde 20, perakendede (konutlarda) yüzde 5-8 aralığında zam gerektiği belirlendi. Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ (TETAŞ), otomatik fiyatlandırma gereğince 3'er aylık dönemlerle toptan elektrik satış fiyatını belirliyor. TETAŞ hesaplamalarını yaparken 3 aylık dönemde elektrik üretim maliyetlerindeki artışı, döviz kurunu dikkate alıyor. Zam ihtiyacında, geçmiş dönemde biriken ve ertelenen maliyetler de yer alıyor.

GEÇMİŞ DÖNEMİN ETKİSİ VAR

Edinilen bilgiye göre TETAŞ, 1 Ekim'den geçerli olmak üzere uygulamaya girecek toptan elektrik fiyatları üzerinde hesaplamalarını hemen hemen tamamladı. TETAŞ, bu ay sonunda yeni tarifesini, 'onay' için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) gönderecek. Enerji Bakanlığı yetkilileri, TETAŞ'ın, halen 12.60 kuruş olan toptan elektrikte, yüzde 20 dolayında artışa ihtiyacının bulunduğunu kaydetti. Zam ihtiyacının bu düzeye ulaşmasında, geçmiş dönemde biriken ve ertelenen zamların da önemli etkisi olduğuna dikkat çekildi.

DÖVİZ KURUNDAKİ ARTIŞ ETKİLİ

Enerji Bakanlığı kaynakları, Hazine'nin döviz kuru öngörülerinin elektrik fiyatlarına önemli oranda etkisi olduğunu belirterek, bu ay içinde dövizde yukarı doğru bir hareketin, toptan elektriğe yapılacak zammı artırabileceğine dikkat çekti. Yetkililer, kurun bu düzeyini koruması halinde zam ihtiyacının yüzde 20 dolayında kalacağını vurguladı. 14.8.2009

 

 

 
TÜRKİYE'NİN ENERJİDE DAYANILMAZ YÜKSELİŞİ PDF Yazdır e-Posta

Kimileri bir “poker oyunu”na benzetiyor, kimileri ise bizim gibi bir “satranç oyunu”na. Ancak kesin olan bir şey varsa, o da Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Ankara’ya yaptığı ziyaretin beklendiği gibi, Batı’da büyük yankı yarattığı gerçeğidir.

 

ABD açısından baktığımızda, Türkiye’nin Rusya ile enerji konusunda imzaladığı belgelerden çok hoşnut olduğunu sanmıyoruz. Washington, Avrupa’nın aksine, konuya bölgedeki stratejik askeri ve siyasi çıkarları açısından bakıyor.

Bu nedenle, Moskova’nın özellikle Kafkaslardaki konumunu güçlendirmesinden kaygılı. Rusya’nın tam bir yıl önce Gürcistan’a karşı gerçekleştirdiği başarılı askeri operasyonun sonuçları da zaten Washington’da hâlâ yankılanıyor.

Bu nedenle, Nabucco projesine güçlü destek veren ABD’nin, Türkiye’nin, Rusya’nın Güney Akım projesine ucundan bile olsa katılmasına olumlu bakması mümkün değil. ABD’de bu konularda bir “erken uyarı sistemi” görevi yapan muhafazakâr Hudson Enstitüsü’nün Putin’in ziyaretiyle ilgili değerlendirmesi de zaten bunu gösteriyor.

Devamını oku...
 
NABUCCO PROJESİ İMZALANDI PDF Yazdır e-Posta

 

İmza töreni 5 ülkenin Başbakanları ve AB komisyonu başkanı Barroso'nun katılımıyla gerçekleştirildi

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sadece enerji noktasında bakıldığında bile Türkiye'nin AB üyesi olmasının gerektiğinin net bir şekilde ortaya çıkacağını söyledi.

 Başbakan Erdoğan, Rixos Otel'de düzenlenen NABUCCO Zirvesi'nin başlangıcında, konuklara hitaben yaptığı açılış konuşmasında, bugün tarihi bir anı hep birlike yaşadıklarını dile getirdi.

Erdoğan, NABUCCO Projesi'nin 7 yıl önce Avusturya'nın şirketi ve BOTAŞ'ın işbirliğiyle başlatıldığını anımsatarak, Macaristan'ın, Romanya'nın, Bulgaristan'ın ilgili şirketlerinin katılımıyla projenin yeni bir ivme ve heyecan kazandığını söyledi.

Son olarak, 2007 yılında Alman şirketinin projeye iştirak ettiğini belirten Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

Devamını oku...
 
TÜRKİYE VE ASRIN "STRATEJİK" ENERJİ HATLARINA GELİNEN AŞAMA PDF Yazdır e-Posta

Dünyanın bilinen en önemli petrol ve doğalgaz rezervleri Basra Körfezi ile Hazar havzalarında bulunmaktadır. Ortadoğu’daki petrolün çoğunluğu Basra Körfezi’ni çevreleyen coğrafya’dan çıkartılarak Hürmüz Boğazı’ndan nakledilmektedir. Tankerlerle Körfez’de taşınan petrol dünya üretiminin yaklaşık %40’ıdır.[1] Dünya enerji kaynaklarının çoğunluğu Basra ve Hazar havzalarında toplandığından, enerji politikaları da Hazar – Basra Körfezi ekseninde şekillenmektedir. Bu eksenin komşu alanları, boru hatlarını barındıran coğrafyalar, petrol ve doğalgaz dolum tesisleri ve deniz ulaştırmasının düğüm noktaları enerji politikasında belirleyici roller oynamaktadırlar. Bu bölgelere Avrasya’nın ve Dünya adasının merkezi yada “kalpgahı” demek doğru bir yaklaşım tarzıdır. Çünkü gelinen çağda, “Kalpgahı kontrol eden, dünya enerji kaynaklarını kontrol eder, enerji kaynaklarını kontrol eden, dünyayı kontrol eder. Dünyayı kontrol eden ya küresel güç olur, küresel ise gücünü idame ettirebilir!” ABD’nin de Irak müdahalesinden önce, George W. Bush ve “Yeni Muhafazakarlar” tarafından yerleştirilmeye çalışılan “yeni dünya düzeni” de farklı bir şey değildi...

Devamını oku...
 
NABUCCO'DAKİ GELİŞMELER BİZE TERS PDF Yazdır e-Posta

Nabucco’da bir gelişme var da, Türkiye’nin lehine değil. Nabucco, başlangıçta Hazar, Kafkasya ve Orta Asya doğalgazını Avrupa pazarlarına taşımayı hedefleyen bir projeydi. Türkiye’nin önerisi ve Avusturya’nın kabulüyle, BOTAŞ’ın başlattığı projeye; OMV (Avusturya), Bulgargaz (Bulgaristan), Transgaz (Romanya), MOL (Macaristan) ve RWE (Almanya) şirketleri katıldı. Almanya Rusya’nın Baltık Denizi’nden uzanan Kuzey Akım’ına da bağlanıyor. 6 ortaklı Nabucco için oluşturulmuş Gas Pipeline International (NIC) adlı uluslararası bir şirket de var. Ancak, yılda 31 milyar metreküp (bcm) gaz taşıyacak Nabucco’da, 3200 km’lik boru hattını dolduracak gazın bugün üçte ikisi ortada yok, sadece Azerbaycan’dan gelecek 10 bcm gaz var. İran gazını Amerika istemiyor. Türkmenistan ve Kazakistan bu projeye gaz vermiyorlar. Irak gazı da ortada yok. Mısırdan gelebilecek 5 bcm gaz yeterli değil. Nabucco’ hattının vanası da, Türkiye ve Azerbaycan ikilisinin elinde olduğundan, 8 Mayıs’ta Prag zirvesinde “Güney Koridoru Deklarasyonu” imzalanınca, İngiliz The Guardian gazetesi, “Avrupa ve dünya dengelerini değiştirecek proje için Türkiye ikna edildi” diye duyurdu. Deklarasyonun İngilizce metni (Declaration Southern Corridor, Prague Summit, May 8, 2009) incelendiği zaman görülüyor ki, Türkiye çekeceği gaz ve ödeyeceği fiyat için diğer Nabucco ortaklarıyla aynı koşulları kabul etmiş. Başbakan Erdoğan, Nabucco projesindeki ilerlemeyi, Avrupa Birliği’nin Türkiye müzakerelerinde “Enerji faslının açılmasına” bağlamıştı, o fasıl Kıbrıs Rum Yönetimi engeliyle açılamazken, Nabucco şimdilik sadece Azerbaycan gazıyla mı açılacak?

Devamını oku...
 
RUMLARA ADADA PETROL ARAMA TEPKİSİ PDF Yazdır e-Posta

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum tarafının petrol araştırmaları konusunda meydan okumasının çözüm ve müzakere sürecine yardım etmediğini ifade etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum tarafının petrol araştırmaları konusunda meydan okumasının çözüm ve müzakere sürecine yardım etmediğini ifade ederek, "Türkiye'ye meydan okumak akıllıca değil" dedi.

Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Rum yönetimi Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Andonis Pashalidis'in, petrol konusunda yaptığı açıklamalarla ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:

"Söylemiştim ya, Allah kolaylık versin diye. Şimdi Türkiye'ye meydan okumak pek akıllıca değil diye düşünüyorum. Yine akıllıca olmayan bir şey de, bu meydan okumayı, özellikle Kıbrıslı Türklerin de haklarının olduğu açık ve net olan bir konuda, sadece Türkiye'yi muhatap alarak değil, Kıbrıslı Türkleri de muhatap alarak meydan okumalar tabii ki bugün içinde bulunduğumuz müzakere sürecine yardım etmez, hizmet etmez.Kıbrıslı Türklerin de hakkı olan bir alanda deniz altı araştırması yapmak, çözüme veya içinde bulunduğumuz müzakere sürecine yardım etmez, bu konuda meydan okumalar hiç yardım etmez. Hele meydan okuyanlar birbirleriyle bir müzakere süreci içerisindeyse bunu hiç yapmamak lazım."

Devamını oku...
 
HÜKÜMET BU KAFAYLA NÜKLEER SANTRAL YAPAMAZ PDF Yazdır e-Posta

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın önünde bulduğu darmadağınıklardan biri nükleer santral konusudur.
Beş ay önce yapılan ihaleye bir Rus-Türk ortaklığından başka teklif veren olmadı. Şartname profesyonelce hazırlanmamış olduğu için dünyanın bütün uzman şirketleri uzak durdu.
Konuyu yakından izleyen endüstri kaynaklarından öğrendiğime göre, TETAŞ (Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt) elindeki teklif konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na olumsuz rapor verdi.
“Kamuoyuna açıklamıyorlar ama TETAŞ’ın raporu negatif” diye konuştu bir kaynağım. “‘Çok pahalı’ dediler. Dünyada fiyatlar 2-6 sent arasında değişiyor. Teklif edilen fiyat bunun iki mislinden fazla. Tesis maliyetleri de yüksek.”
Ancak enerji işlerinin ekonomik olduğu kadar siyasi boyutu da olduğu için son sözü Erdoğan söyleyecek. Değerlendirme yapılmış olduğu halde TETAŞ’ın kararını açıklamamasının nedeni budur.
Bürokraside genellikle böyledir. Beklenilir, yukarıdan gelen sinyale göre tavır alınır. Ama emir demiri kesse bile sonuç değişmez: Nasıl bir çiçekle bahar olmazsa bir teklifle de nükleer enerji endüstrisi kurulamaz.

Devamını oku...
 
AVRUPA'YA ENERJİ ÇÖLDEN GELECEK PDF Yazdır e-Posta

20 büyük Alman şirketinin oluşturduğu konsorsiyum, Kuzey Afrika çöllerine kuracağı güneş panelleriyle Avrupa’nın enerji ihtiyacını karşılamayı planlıyor. 400 milyar euro’luk proje tamamlandığında, üretilen enerji İtalya ve İspanya’nın yanı sıra Türkiye’den de geçerek, Avrupa’ya ulaşacak
Kuzey Afrika çölleri yakın gelecekte Avrupa’nın enerji kaynağı olacak. Başta Münchener Rück olmak üzere Siemens, Deutsche Bank ve Ren-Vestfalya Elektrik Şirketi’nin (RWE) aralarında bulunduğu 20 üst düzey Alman şirketinin oluşturduğu konsorsiyum, Avrupa’nın elektrik ihtiyacını karşılayacak bir proje oluşturdu. 400 milyar euro tutacak proje, petrol ve doğalgaza bağımlılığı azaltacak; üstelik proje tamamen çevreci.
2050’de tamamlanması beklenen “Desertec” isimli projede, ilk elektriğin 10 yıl içinde Avrupa’ya ulaşması ve toplam ihtiyacın yüzde 15’ini karşılaması planlanıyor.
Küresel ısınmayla savaşta önemli bir rol alması beklenen proje kapsamında Kuzey Afrika’nın çöllerine güneş panelleri kurulacak. 2020’de 310 kilometrekareye ulaşacak paneller, 2050 yılında tam 3600 kilometrekarelik alana yayılmış olacak. Üretilecek enerji, Türkiye, İtalya ve İspanya aracılığıyla Avrupa kıtasıyla buluşacak.

Devamını oku...
 
<< Başlat < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
/bayrak2.gif

Anket

Elektriği nasıl kullanıyoruz?