RUSYA'DAN, BOĞAZLARI PETROL TANKERLERİNDEN KURTARMA TEKLİFİ PDF Yazdır e-Posta

Rusya’dan Türkiye’ye tarihi teklif

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, 11-12 Mayıs’ta Türkiye’ye yapacağı ziyarete hazırlanırken, Moskova’nın, İstanbul ve Çanakkale Boğazları’nı petrol tankerlerinden arındırarak petrolün tamamının, inşa edilmekte olan Samsun-Ceyhan ve Burgaz-Dedeağaç petrol boru hatlarıyla nakledilmesi önerisinde bulunduğu belirtildi.

Rusya’nın saygın günlük gazetelerinden İzvestiya’da bugün yayımlanan haberde, Asya ve Avrupa arasında köprü vazifesi gören Çanakkale ve İstanbul Boğazı’nın tanker geçişlerine tamamen kapatılması, petrolün, inşa edilen iki boru hattından gönderilmesi fikrinin, ikili hükümetlerarası bir toplantıda ve Medvedev’in 11-12 Mayıs’ta Türkiye’deki temasları sırasında gündeme getirileceği kaydedildi.

Haberde Rusya’nın, Karadeniz’deki, boğazlardaki trafiğin aşırı yoğun olduğu ve bu yüzden gemi geçişlerinin çok geçişinin çok fazla zaman aldığına inandığı belirtilerek, Moskova’nın Türk tarafına sunduğu öneride, Samsun-Ceyhan ve Burgaz-Dedeağaç petrol boru hatlarının tek merkezden kontrol edilmesinin yer aldığı ifade edildi.

Devamını oku...
 
YÜKSEK SEVİYEDE ENERJİ ELDE EDİLDİ PDF Yazdır e-Posta

Dünyanın en büyük atom altı parçacık çarpıştırıcısı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısında iki proton ışını rekor hıza ulaştırılarak çarpıştırıldı. Bugüne kadarki en büyük enerji açığa çıkarıldı.Cenevre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde (CERN), yerin 100 metre altındaki 27 kilometrelik oval tünelde iki proton huzmesi 3,5 Tera elektron volt (3,5 trilyon elektron volt- TeV) enerjiyle, ışık hızına (saniyede 300 bin kilometre) çok yakın bir hızla çarpıştırıldı.İsviçre-Fransa sınırındaki CERN’in kontrol odasındaki bilim adamları, ilk çarpışmaları alkışlarla karşıladı.Açığa çıkan enerji, bugüne kadar Avrupa ve ABD’deki çarpıştırıcılarda kaydedilen en yüksek enerji düzeyi oldu.CERN sözcüsü, bilim adamı Paola Catapano, "Bu yeni bir çağın başlangıcıdır" dedi.Bilim adamları, "büyük patlama" deneyinde, evrenin doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi umuyor. Çarpışmada, temel element parçacıkları, atom çekirdeklerini oluşturmak için birleşmeye başlamadan önce meydana gelen "büyük patlama" anındaki koşulların oluşturulması öngörülüyordu.

Devamını oku...
 
BİSİKLET YOLU ENERJİ TASARRUFUNUN HİZMETİNDE PDF Yazdır e-Posta

Enerji Bakanlığı, enerjide verimliliğin artırılması, israfın önlenmesi için bir dizi adım atıyor. Bunlar içinde bisiklet yolları, yüksek motor hacimli binek aracı vergisinin artırılması gibi uygulamalar var

ANKARA - Gelişmiş ülkelerde şehiriçinde bisikletlilere tahsis edilmiş yollar Türkiye’de de yapılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Elektrik İşleri Etüt İdaresi tarafından hazırlanan ‘Enerji Verimliliği Strateji Belgesi Taslağı’nda enerji verimliliği kapsamında bir dizi düzenlemeye gidilecek. Bunlar arasında topografyası uygun bölgelerde bisiklet güzergâhlarının düzenlenmesi en ilgi çekeni olarak göze çarpıyor.

Dışa bağımlılık azalacak

Enerjide arz güvenliğinin sağlanması, dışa bağımlılıktan kaynaklı risklerin azaltılması, iklim değişikliğiyle mücadelenin etkinliğinin artırılması ve çevrenin korunması hedefleri çerçevesinde, enerji üretiminden kullanımına kadar olan süreçte verimliliğin artırılması, israfın önlenmesi ve enerji yoğunluğunun azaltılması amacıyla bir dizi adım atılacak. Taslak, kurum ve kuruluşların görüşlerine açıldı.

Devamını oku...
 
NÜKLEER SANTRAL İÇİN POROTOKOL İMZALANDI PDF Yazdır e-Posta

Türkiye ile Kore arasında Sinop'ta kurulacak olan nükleer santral için işbirliği sağlandı

Türkiye ile Kore arasında Sinop'ta nükleer enerji santrali kurulmasına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.

Türkiye-Kore İş Forumu çerçevesinde Türkiye ile Kore arasında Sinop'ta nükleer enerji santrali kurulmasına ilişkin İstanbul'da iş birliği protokolü imzalandı.10.2.2010 AA

 

 

 
'BİRDEN FAZLA NÜKLEERE İHTİYACIMIZ VAR' PDF Yazdır e-Posta

Ankara Ticaret Odası (ATO), Türkiye'nin birden fazla nükleer santrale ihtiyacı olduğunu belirtti.Ankara Ticaret Odası (ATO), Türkiye'nin birden fazla nükleer santrale ihtiyacı olduğunu belirtti

ATO'dan yapılan açıklamada, ekonominin 2008 yılında düşük oranda büyümesi, 2009 yılında da küçülmesi nedeniyle elektrikte sorun yaşamayan Türkiye'nin ekonominin canlanmaya başlamasıyla birlikte, değişik senaryolara göre en geç 2014-2015 yıllarından itibaren elektrik darboğazıyla karşı karşıya kalabileceği bildirildi.

Açıklamada, Türkiye'nin fazla geç kalmadan bir değil, birkaç nükleer elektrik santral inşasına başlaması gerektiği savunuldu.

ATO'nun, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) ve Türkiye Elektrik İletim AŞ'nin Türkiye'nin 10 yıllık üretim kapasite projeksiyonuna yönelik çalışmalarını dikkate alarak hazırladığı rapora göre, Türkiye'nin 2008 yılında 198 milyar kilovat saat olan elektrik tüketimi, 2009 yılında yüzde 2 oranında azalarak 194 milyar kilovat saate kadar geriledi. Ancak ekonominin yeniden büyümeye başlayacağı bu yılla birlikte Türkiye'nin elektrik talebinin de artmaya başlayacağı öngörülüyor.

Devamını oku...
 
NABUCCO PROJESİ'NİN KADERİ TEHLİKEDE Mİ ? PDF Yazdır e-Posta

Son yılların en iddialı enerji projelerinden Nabucco’nun inşası tehlikeye girdi.

 Nabucco konsorsiyumunun tepe yöneticisi, Türkiye’den geçmesi planlanan boru hattına yeterli talep gelmemesi durumunda projenin iptal olacağını açıkladı.

Konsorsiyum lideri Avusturyalı OMV’nin petrol ve gaz bölümü başkanı Werner Auli, bu yıl içerisinde doğalgazı Nabucco'dan geçirmek isteyen şirketlerden taleplerin toplanmaya başlanacağını ve yeterli talebin gelip gelmediğinin ancak o zaman görüleceğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre, bir konferansta konuşan Auli, “Eğer yeterli talep gelmezse, Nabucco inşa edilmeyecek, bu kadar basit. Biz ticari bir şirketiz, kamu kuruluşu değil. Eğer talep yoksa boru hattı da yok” diye konuştu.

Yılda 31 milyar metreküp doğalgaz taşıması öngörülen Nabucco boru hattının, ortakları arasında Türkiye de bulunuyor. Türkiye’den BOTAŞ’ın yanı sıra projeye, Avusturya'nın OMV, Bulgaristan’ın Bulgargaz, Macaristan’ın MOL, Romanya’nın Transgaz ve Almanya'nın RWE şirketleri de ortak.

Boru hattına gaz verecek şirketlerden talep toplama sürecinden olumlu neticeler beklediğini söyleyen Auli, yatırımla ilgili nihai kararın 2010 yılı sonunda alınacağını da sözlerine ekledi.27.1.2010 Hürriyet

 

 

 

 
NÜKLEER SANTRAL İHALESİZ RUSYA'NIN PDF Yazdır e-Posta

Tetaş ihale Rusya petrol enerji Samsun Ceyhan nükleer ihracat maliyet Gazprom Türkiye Moskova özel sektör Nükleer Santral nükleer santralı

Başbakan’ın geçen günkü Moskova ziyaretinde, hükümetin ihaleyle yaptırmak üzere yola çıktığı nükleer santralın ihalesiz olarak Ruslara yaptırılması konusu karara bağlandı.

İmzalanan “Türkiye’de Nükleer Santral Tesisi Konusunda İşbirliği Ortak Beyannamesi” uyarınca, santral “devletten devlete anlaşma” yöntemiyle yapılacak.

Bu yöntem şudur: Yapılacak bir iş var. Yabancı bir devletin ihracat garanti kurumu gerekli finansmanın büyük bir bölümünü veya tamamını sağlar. Karşılığında Türkiye işi ihalesiz olarak o ülkeye verir.

“Şu anda (bunun) altyapı çalışmasını arkadaşlarımız yürütüyorlar” dedi Başbakan. “Tamamladıkları anda bununla ilgili adımı atacak ve bu işi süratle bitirip hayata geçireceğiz ve çok fazla bir zamanımızı alacağını zannetmiyorum. Hazırlıklar büyük ölçüde tamamlanmış durumda.”

Devamını oku...
 
KAÇAK ELEKTRİKTE GÜNEYDOĞU REKORU PDF Yazdır e-Posta

Kaçak elektrik kullanımında inanılmaz çelişki. Bazı batı illerinde hiç kaçak, Güneydoğuda ise nerdeyse abone yok.

 TEDAŞ kaçak elektrik kullanan abonelerle mücadelesini sürdürüyor. Ancak özellikle Güneydoğu’da kaçak elektrik kullanımı rekor düzeyde. 2009’da toplam 60 bin kişi kaçak elektrik kullandığı için savcılığa sevk edildi. En fazla kaçak elektrik kullananlar Toroslar’da ve Güneydoğu’da tespit edildi. TEDAŞ, Güneydoğu şartları nedeniyle kaçak elektrik kullanımını önlemekte zorlanıyor.

Ancak iş batı illerine geldiği zaman bu durum değişiyor. Neredeyse tüm batı illerinde TEDAŞ kaçak elektrikle mücadelede belirgin bir başarı sağlamış durumda. Bazı iller var ki, kaçak elektrik için mücadele vermeye bile gerek kalmamış durumda. İşte bunlar, Aydın, Denizli, ve Muğla. Bu illerde hiç kaçak abone tespit edilmedi.

Devamını oku...
 
TÜRKİYE'NİN UMUDU KARADENİZ PETROLLERİ PDF Yazdır e-Posta

Karadeniz´de petrol ve doğalgaz çıkaracak olan sondaj platformu Sinop´un 145 kilometre açığına demirledi.

Malta´da kesilen kulelerin montajına başlanırken yapılan hazırlık faaliyetlerinin ardından şubat ayında sondaj çalışması başlayacak. 2 bin 200 metresi deniz toplam 5 bin 500 metrelik bir sondaj yapacak olan Leiv Eiriksson isimli platformun günlük kirası 1 milyon TL. Sinop 1 kuyusundaki operasyonun sorumluluğu ve arama aşamasındaki maliyetlerin tümünü Brezilyalı şirket Petrobras üstlenecek. TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, "Arama risklerinin yüksek olduğu bölümde TPAO herhangi bir maddi risk taşımıyor. Harcamalara katılmayacağız, bütün harcamalar ortağımız Petrobras tarafından yapılacak" açıklamasını yaptı.

Türkiye Petrolleri Ananomi Ortaklığı ve Petrobras Oil&Gas B.V. yüzde 50 ortaklık halinde Karadeniz´de tespit edilen noktalarda petrol ve doğalgaz çıkaracak. Bunun için derin denizlerde yürütülen sondaj çalışmalarının yüzde 85´inde verimli petrollerin çıkarılmasını sağlayan dünyanın en büyük platformlarından Leiv Eiriksson Sinop´a ulaştı. Konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Norveç´in Ankara Büyükelçisi Cecilie Lansverk, TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, Petrobras Genel Müdür Vekili Fernando Nobrega ve Oecan Rig Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Frank Tollefsen Çırağan Sarayı´nda bir basın toplantısı düzenledi.

 

TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal yaptığı açıklamada, "İnşallah güzel sonuçlar elde edeceğiz. Sonuçlar memleketimiz için hayırlara vesile olur" dedi. Maliyetler ve ortaklık yapısı üzerine gelen bir soru üzerine Uysal, "Üretim yatırımlarını TPAO ve PETROBRAS yarı yarıya yapacak. Dünyada uygulanan genel model budur. Arama risklerinin yüksek olduğu bölümde TPAO herhangi bir maddi risk taşımıyor. Harcamalara katılmayacağız, bütün harcamalar ortağımız PETROBRAS tarafından yapılacak" cevabını verdi.

Petrobras Genel Müdür Vekili Fernando Nobrega da Sinop 1 kuyusundan iyi sonuçlar alınacağını ümit ettiklerini söyledi. Nobrega, "Elimizden gelen çabayı sarf ederek en iyi sonuçları alacağız. Türkiye ile büyümek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Norveç´in Ankara Büyükelçisi Cecilie Lansverk ise platformun isminin Norveçli bir Vikinge ait olduğunu söyledi. Leiv Eiriksson´un Amerika kıtasını bin yl önce keşfeden bir kaşif olduğunu söyleyen Lansverk, "Leiv Eiriksson şimdi de Sinop´ta petrol keşfedecek." dedi.

´ÜMİT ETTİĞİMİZ İÇİN SONDAJ YAPILIYOR´

Konuşmacılardan sonra söz alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, global enerji kaynakları açısından bakıldığında bir ithalat ülkesi olan Türkiye´nin mutlaka kendi kaynaklarından ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir düzeye gelmesi gerektiğini belirterek, "Petrol ve doğalgazın hemen hemen yüzde 90´ını dışarıdan temin ediyoruz. Bunun önüne geçebilmenin tek yolu, petrol ve doğalgazla alakalı çalışmalarımızdır" dedi.

Türkiye´de enerji politikalarında ortaya konan stratejinin son derece net olduğunu vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:

"Global enerji kaynakları açısından baktığımızda bir ithalat ülkesi olan Türkiye´mizin, mutlaka kendi kaynaklarından ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir düzeye gelmesi lazım. Özellikle petrol ve doğalgazın hemen hemen yüzde 90´ını dışarıdan temin ediyoruz. İthalatımızın 5´te birini şu anda enerji kalemleri oluşturuyor. Bunun önüne geçebilmenin tek yolu, şu anda töreninde bulunduğumuz ve yerli kaynak haline dönüştürmeye çalıştığımız petrol ve doğalgazla alakalı çalışmalarımızdır. Aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarıyla alakalı çalışmalarımız da devam etmektedir. AK Parti hükümetlerinin, özellikle son 7 yılda arama faaliyetlerinde hemen hemen 8-10 katına çıkan yatırım miktarlarını, yatırım kalemlerinin arasına almış olması bence son derece manidardır. Bu, konudaki niyetimizin ve gayretimizin nereye gittiğini göstermektedir."

"Bu çalışma ekonomiye ne kadar katkı sunacak?" şeklindeki soruya da yanıt veren Bakan Yıldız, bir rakam veremeyeceğini söyledi. Yıldız, "Sonunda petrol veya doğalgaza ulaşamamak da var. Ama şimdiye kadar aldığımız veriler, bu çalışmayı yapmamızı gerektiriyor. Bu platformun buraya özellikle 2 gündür kamuoyunda paylaşılan masraflarıyla beraber gelmesini gerektiriyor. Bu ciddi bir çalışma. Ümit ettiğimiz, inandığımız için buradayız" şeklinde konuştu.4.1.2010

 

 

 
TÜRK FİRMASI BAŞARDI: BORDAN ARAÇ YAKITI PDF Yazdır e-Posta

Türk teknoloji firması nano teknolojiyi kullanarak, bor madeninden araç yakıtı üretmeyi başardı.

NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri AR-GE Sanayi Ticaret A.Ş Genel Müdürü Mehmet Can Arvas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirketlerinin araştırma geliştirme dairesi çalışmalarının olumlu sonuç verdiğini belirterek, bor madeninden araç yakıtı ürettiklerini söyledi.

Petrol rezervlerinin tükenecek olmasının kendilerini böyle bir araştırmaya ve üretmeye yönelttiğini ifade eden Arvas, "Dünya da petrol rezervlerinin tükenmesi bizi nano teknoloji ve bor ile üretim yapan Türk firması olarak harekete geçirmiştir. Uzun yıllar üzerinde çalıştığımız Ar-Ge sonucunda bor madenini sonunda araç depolarına koymayı başarmanın heyecanını yaşıyoruz" dedi.

Devamını oku...
 
KÜRESELLEŞMENİN MADENCİLİKTEKİ AMİRAL GEMİSİ RİO TİNTO VE BOR PAZARI PDF Yazdır e-Posta

Özal ve Bor Madenleri

 

Japonya, Uzakdoğu ve Amerika’nın batısını Kaliforniya’dan beslemek – ekonomik oluyor tabii, mesafeler bakımından ekonomik oluyor- böyle bir anlaşmaya varmak üzereydik; ama maalesef o zaman Türkiye’deki devletleştirme havaları, illa her şeyi biz yapacağız havaları bu gelişmeye mani olmuştur.

 

Tabii ileri ki yıllarda ülkemiz bunun sıkıntısını çok çekti, döviz yokluğunun ana sebeplerinden biri, bu politikaların 1970’li yılların başından itibaren uygulanamaması, özellikle 12M art’tan sonra uygulanmamasıdır.”

Bu sözler 21 – 22 Haziran 1990 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen I. Maden Şurası’nın açılış konuşmasını yapan zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a ait.

Özal biliyor muydu bilinmez ama, bilinen şu ki, konuşmanın yapıldığı tarihte dünya bor pazarı, tam da düşündükleri gibi, ikiye bölünmüştü. Avrupa’yı ve Amerika’nın doğusunu Türkiye’den beslemek; Japonya, Uzakdoğu ve Amerika’nın batısını Kaliforniya’dan beslemek şeklindeki paylaşma aynen yürürlükte idi.

Uzakdoğu’da en büyük pazar olan Japonya, US Borax tarafından beslenmektedir. Tayland ve Güney Kore Türk borlarına bırakılmıştır, ancak buraya satışlar Owens Corning’in alt kuruluşu olan American Borate Company (ABC) ve Sumitoma tarafından yapılmaktadır. Amerika’nın batısı US Borax tarafından beslenmektedir.

Devamını oku...
 
<< Başlat < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
/bayrak2.gif

Anket

Elektriği nasıl kullanıyoruz?